statystyki

Doradztwo podatkowe bez kosztowych ograniczeń

autor: Agnieszka Pokojska24.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.04.2018, 07:45
MF potwierdziło też, że ograniczenia kosztowe nie dotyczą usług księgowych i audytu finansowego.

MF potwierdziło też, że ograniczenia kosztowe nie dotyczą usług księgowych i audytu finansowego.źródło: ShutterStock

Opinie doradców podatkowych to usługi prawne. Można je odliczać od przychodu bez żadnych limitów, podobnie jak usługi księgowe i audytu finansowego – napisało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach opublikowanych na stronie resortu.

Chodzi o interpretację obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. przepisu art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Limituje on możliwość odliczania od przychodu wartości usług niematerialnych, nabywanych od podmiotów powiązanych. Przepis wymienia m.in. wydatki związane z usługami doradczymi, badaniami rynku, reklamowymi, zarządzania, kontroli, przetwarzania danych, należności za licencje i patenty. Wydatki te można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko do kwoty 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA.

Z wyjaśnień MF wynika jednak, że to ograniczenie nie dotyczy usług doradztwa podatkowego. Według resortu nie są one bowiem usługami doradczymi, tylko prawnymi. Charakter czynności wykonywanych przez doradców podatkowych oraz radców prawnych i adwokatów niewiele się różni – wyjaśniło MF. Uznało zatem, że są to pozostałe usługi prawnicze i należy je klasyfikować do sekcji M, dział 69 PKWiU. Chodzi o:

● udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz w związanych z tym sprawach egzekucji administracyjnej;


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane