statystyki

Szef KAS znów ostrzega przed znakami towarowymi

autor: Mariusz Szulc19.04.2018, 07:35; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:00
Szef Krajowej Administracji Skarbowej już raz przestrzegał przed sztucznym wykorzystywaniem znaków towarowych – w sierpniu 2017 r.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej już raz przestrzegał przed sztucznym wykorzystywaniem znaków towarowych – w sierpniu 2017 r.źródło: ShutterStock

Wspólnicy spółek osobowych, którzy w sztuczny sposób wymieniają znaki towarowe na nowe, aby zaoszczędzić na podatku dochodowym, muszą liczyć się z możliwością zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.

To sedno najnowszego ostrzeżenia przed optymalizacją, opublikowanego na stronach Ministerstwa Finansów. Szef Krajowej Administracji Skarbowej już raz przestrzegał przed sztucznym wykorzystywaniem znaków towarowych – w sierpniu 2017 r.

Odświeżenie marki

Najnowsze ostrzeżenie dotyczy złożonych transakcji przeprowadzanych w obrębie łańcucha powiązanych ze sobą spółek osobowych. Ostatnia z nich jest tworzona wyłącznie po to, by zajmować się wydzierżawianiem znaku towarowego. Jej wspólnicy wnoszą do niej aportem przedsiębiorstwo (albo jego zorganizowaną część), w skład którego wchodzi także znak towarowy. Spółka go wydzierżawia i amortyzuje. Dość szybko jednak (najpóźniej po kilkunastu miesiącach) decyduje się na tzw. rebranding, czyli w uproszczeniu na odświeżenie marki. Wycofuje więc stary znak towarowy z ewidencji i zastępuje go nowym, który – jako wytworzony we własnym zakresie – nie może być już amortyzowany. Spółka zalicza więc do kosztów jego niezamortyzowaną część.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • KAS to sciema(2018-04-19 22:23) Zgłoś naruszenie 21

    Ten cały KAS to jedna wielka ściema zrobiona za setki milionów pseudo reforma autorstwa Mariana Banasia miała tak na prawdę na celu jedynie utworzenie setek ciepłych posadek dla koleżków pana Ministra i jego rodzinki. Walka z wyłudzeniami vatu czy akcyzy mogła z powodzeniem być prowadzona bez tej bzdurnej reformy -wystarczyło tylko skorzystać z gotowych rozwiązań przedstawianych w setkach pism przez związki zawodowe skarbowców i celników. Niestety MF jak zwykle olewał wszystkie takie sygnały. Niestety nadal mamy taka sytuacje w przypadku akcyzy, z której wpływy spadają a to wszystko dzięki utworzeniu KAS-u.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane