statystyki

Znak towarowy w prezencie z podatkiem

autor: Mariusz Szulc12.07.2016, 08:48; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:04
prezent nagroda

Nie ma wątpliwości co do konieczności zapłaty podatku.źródło: ShutterStock

Ojciec pani Agaty zapowiedział, że podaruje jej znak handlowy. Kobieta rozważa przekazanie prezentu innej osobie. Obawia się jednak rozliczeń z fiskusem. Czy przy okazji tych transakcji będzie musiała płacić podatki.

Nie ma wątpliwości co do konieczności zapłaty podatku. W uproszczeniu znak towarowy pozwala na odróżnienie produktów danej firmy od towarów konkurencyjnych. Możemy przyjąć, że ma określoną wartość, a tym samym podlega opodatkowaniu. Tyle prostych informacji, bo dalej pojawiają się kontrowersje.

Najpierw dochodowy

Obowiązek podatkowy powstanie już z okazji darowizny, której dokonał ojciec. Powstaje jednak pytanie, czy czytelniczka powinna z tego tytułu rozliczać PIT czy podatek od spadków i darowizn. Przez pewien czas nie było to jasne nawet dla urzędników podatkowych. Jeszcze w 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 6 maja (nr ILPB1/415-201/14-2/AP) przychylił się do tego drugiego stanowiska. Zwrócił uwagę, że znak towarowy został podarowany bez żadnego świadczenia wzajemnego, a tym samym nie ma mowy o powstaniu przychodu w PIT. Czytelniczka nie musiałaby też płacić podatku od spadków i darowizn. Darczyńcą byłby ojciec, a tym samym miałaby prawo do skorzystania z preferencji dla najbliższej rodziny zapisanej w art. 4a ustawy. Podobny wniosek płynął z interpretacji dyrektora IS w Poznaniu z 6 maja 2013 r. (nr ILPB1/415-846/13-6/AP) i dyrektora IS w Katowicach z 25 maja 2012 r. (nr IBPBI/1/415-177/12/AB).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane