statystyki

Podatek od nieruchomości komercyjnych: Luka w przepisach będzie załatana

autor: Mariusz Szulc17.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 17.04.2018, 07:58
Ministerstwo Finansów twierdziło, że luki nie ma. Tłumaczyło, że chodziło tylko o zaoszczędzenie przedsiębiorcom niepotrzebnej biurokracji. W przeciwnym razie musieliby oni każdorazowo dokonywać dwóch płatności, tj. najpierw wpłacać podatek minimalny, a następnie – pomniejszoną o niego zaliczkę na PIT lub CIT.

Ministerstwo Finansów twierdziło, że luki nie ma. Tłumaczyło, że chodziło tylko o zaoszczędzenie przedsiębiorcom niepotrzebnej biurokracji. W przeciwnym razie musieliby oni każdorazowo dokonywać dwóch płatności, tj. najpierw wpłacać podatek minimalny, a następnie – pomniejszoną o niego zaliczkę na PIT lub CIT.źródło: ShutterStock

Podatek od nieruchomości komercyjnych będzie można odliczać od zaliczki na PIT lub CIT tylko jeżeli zostanie on zapłacony, a nie jedynie obliczony – wynika z projektu nowelizacji przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Dziś w przepisach jest luka, o czym pisaliśmy w artykule „Miał być nowy podatek, a będą niższe PIT i CIT” (DGP nr 242/2017).

Część cytowanych przez nas ekspertów wskazywała, że właściciele budynków komercyjnych z jednej strony muszą obliczyć wysokość podatku minimalnego, a z drugiej – gdyby okazała się ona niższa od bieżącej zaliczki na PIT lub CIT – mogą go nie wpłacać do urzędu skarbowego. Nie odbiera im to natomiast prawa do pomniejszenia swojego zobowiązania w PIT lub CIT o kwotę niewpłaconego podatku minimalnego.

Do takich wniosków można dojść, czytając łącznie art. 30g ust.9 i ust. 10 ustawy o PIT (analogicznie 24e ust. 9 i ust. 10 ustawy o CIT). W przepisach tych jest mowa o kwocie „obliczonego” podatku minimalnego, więc niekoniecznie „zapłaconego”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane