statystyki

NSA wyjaśni, kto mógł optymalizować podatek od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski23.04.2018, 07:45; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:06
Podatek od całej powierzchni (stosując stawki maksymalne ustalone na 2015 r.) wyniósł więc 231 300 zł za cały rok.

Podatek od całej powierzchni (stosując stawki maksymalne ustalone na 2015 r.) wyniósł więc 231 300 zł za cały rok.źródło: ShutterStock

Czy po wyodrębnieniu lokalu w budynku właścicielem mógł być ten sam podmiot, czy konieczne było przeniesienie własności tego lokalu na innego podatnika?

Na to pytanie odpowie Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale.

Chodzi o optymalizacje w podatku od nieruchomości, które można było stosować do końca 2015 r. Pozwalał na to ówczesny art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Prosty zabieg, polegający na wyodrębnieniu lokali w budynku, umożliwiał obniżkę podatku nawet kilkudziesięciokrotnie (patrz ramka). Optymalizacja polegała na tym, że po wyodrębnieniu własności lokali każdy ze współwłaścicieli płacił podatek od całej powierzchni swojego lokalu oraz – tylko proporcjonalnie – od części wspólnej budynku. Było to znacznie mniej, niż gdyby opodatkować cały budynek.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane