statystyki

VAT: W pierwszym roku działalności proporcję trzeba uzgodnić z fiskusem

autor: Katarzyna Jędrzejewska16.05.2018, 17:00
Chodziło o spółkę, która wykonywała zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT.

Chodziło o spółkę, która wykonywała zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT.źródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik w poprzednim roku nie miał obrotu, musi dla celów odliczenia VAT kierować się prognozą uzgodnioną protokolarnie z naczelnikiem urzędu skarbowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spółkę, która wykonywała zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT. W takiej sytuacji, przy obliczaniu podatku naliczonego, jest stosowana proporcja, jeżeli nie można jednoznacznie przyporządkować kupionych towarów i usług (w których cenie jest VAT) do konkretnego rodzaju czynności podatnika (pozwalających na odliczenie podatku naliczonego i takich, w związku z którymi prawo do odliczenia nie przysługuje).

W tym wypadku czynnościami opodatkowanymi był najem nieruchomości, a zwolnionymi z VAT – dzierżawa gruntu na cele rolne. Część wynajmowana zajmowała powierzchnię o wymiarach zaledwie 3 mkw. na 6 mkw. Na takim skrawku ziemi najemca miał prawo zainstalować jeden baner reklamowy.

Spółka stała się właścicielem całej nieruchomości na początku listopada i jeszcze w tym samym miesiącu kupiła towary oraz usługi, które wykorzystała zarówno dla celów działalności opodatkowanej (najem), jak i zwolnionej z VAT (dzierżawa na cele rolne). Nie określiła jednak, w jakim zakresie podatek naliczony (wynikający z otrzymanych faktur) jest związany z tymi dwoma rodzajami czynności. Odliczyła go w całości, ale ponieważ czynności opodatkowane były stosunkowo niewielkie (miesięcznie raptem 270 zł netto), więc wystąpiła o zwrot ponad 6 mln zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane