Badanie wpływów z podatku w czasach PO-PSL przyspiesza na różnych frontach. Sprawą zajmie się nie tylko prokuratura, ale zapewne od maja również komisja śledcza.
Najpierw pojawiła się sprawa byłego wiceministra finansów i szefa Służby Celnej Jacka Kapicy, któremu Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła dwa zarzuty „niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób, w łącznej kwocie ponad 21 mld zł”. Chodzi o aferę hazardową i – zdaniem śledczych – zaniedbania Ministerstwa Finansów oraz samego Kapicy, które doprowadziły do strat budżetu. Później posłowie partii rządzącej zapowiedzieli, że przyspieszają prace nad powołaniem komisji śledczej, która zajmie się z kolei „zaniedbaniami i zaniechaniami” nie tylko resortu finansów i skarbówki, ale także Najwyższej Izby Kontroli, ABW, CBA, policji czy prokuratury. Tym razem sejmowi śledczy przyjrzą się całym rządom poprzedniej koalicji PO-PSL. W ubiegłym tygodniu projekt uchwały w tej sprawie został złożony w Sejmie, a ze słów polityków partii rządzącej wynika, że zostanie przyjęty w połowie maja. To oznacza, że w drugiej połowie przyszłego miesiąca komisja będzie mogła już bez przeszkód zająć się tematem rosnącej skali wyłudzeń i oszustw w VAT i akcyzie.
Jednocześnie śledztwo przyspieszyła Prokuratura Regionalna w Białymstoku, która już od ponad roku zajmuje się sprawą przestępczości ekonomicznej skupionej na podatku od towarów i usług. Zakresy prac prokuratury i sejmowej komisji będą się w dużej mierze pokrywały.