statystyki

Bilans 2017: Jak poprawić sprawozdanie finansowe

autor: Katarzyna Trzpioła09.04.2018, 09:08; Aktualizacja: 09.04.2018, 09:18
Biegły rewident oceniający sprawozdanie finansowe ma obowiązek w trakcie badania ustosunkować się do problemu zaprezentowania wszystkich istotnych zdarzeń i ich skutków.

Biegły rewident oceniający sprawozdanie finansowe ma obowiązek w trakcie badania ustosunkować się do problemu zaprezentowania wszystkich istotnych zdarzeń i ich skutków.źródło: ShutterStock

Kilka dni temu zostały podpisane sprawozdania finansowe. Wydaje się więc, że prace bilansowe za 2017 r. są już zakończone. Może się jednak wydarzyć coś, co spowoduje, że raport za poprzedni rok trzeba będzie przygotować jeszcze raz.

Prawo bilansowe nakłada na podmioty prowadzące księgi rachunkowe obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Takie sprawozdanie jest przedkładane wewnętrznym organom nadzoru czy biegłemu rewidentowi w celu wyrażenia opinii o jego rzetelności i zgodności z przepisami prawa. Ustawa o rachunkowości (podobnie jak MSR/MSSF) nakazuje jednak w niektórych sytuacjach zmienić już sporządzone sprawozdanie finansowe. Szczegółowe wskazówki są zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja” (KSR nr 7).

Trzy sytuacje

Ustawa o rachunkowości w art. 54 wskazuje trzy możliwe sytuacje dotyczące informacji o zdarzeniach o istotnym wpływie na sytuację majątkową i finansową jednostki. Podział ten jest uzależniony od momentu, w którym jednostka otrzymała taką informację i od faktu, czy uznaje sprawozdanie sporządzone i zatwierdzone wcześniej za spełniające warunki rzetelnego obrazu zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości. [tabela]

Tabela. Rodzaje zdarzeń i sposób postępowania

Zdarzenie

Sposób postępowania

Ujawnione w czasie przygotowywania lub po sporządzeniu, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

Jednostka ma obowiązek wprowadzenia tych informacji do ksiąg rachunkowych poprzedniego okresu sprawozdawczego, a tym samym zmiany sprawozdania finansowego. Jeśli sprawozdanie to podlega badaniu przez biegłego rewidenta, ma również obowiązek powiadomić biegłego, który to sprawozdanie bada lub badał, tak, aby mógł wydać opinię na podstawie pełnych informacji.

Ujawnione po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ale sprawozdanie poprzednio sporządzone uznane zostaje za wierne i rzetelne.

Jednostka nie ma prawa dokonywać zmian w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym, powinna informację ująć w księgach rachunkowych roku, w którym otrzymała te informację. Odnoszona jes, zatem do właściwych pozycji bieżącego sprawozdania finansowego. W drugiej części Informacji dodatkowej – Dodatkowych notach i objaśnieniach jednostka powinna o zdarzeniu poinformować.

Ujawnione po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ale sprawozdanie to nie może być uznane za spełniające wymogi zasady wiernego i rzetelnego obrazu.

Jednostka nie może w świetle uzyskanych informacji uznawać, że sporządzone wcześniej sprawozdania były zgodne z zasadami rachunkowości. Jest to ujawnienie błędu, kiedyś określonego jako podstawowy. Sprawozdania finansowe zostały już zatwierdzone, więc przepisy nie pozwalają dokonywać ich korekty, podmiot powinien nowe fakty potraktować jako błędy lat poprzednich. Obowiązkiem jest wprowadzenie tej informacji do bieżącego sprawozdania finansowego jako wyodrębnionego zdarzenia ujętego w pozycji „Zysk/strata z lat ubiegłych” w pozycji Kapitałów własnych.

Po sporządzeniu sprawozdania za 2017 r. szczególnie należy zwrócić uwagę na zdarzenia dotyczące ubiegłego roku, które jednocześnie są bardzo istotne dla obrazu podmiotu i zrozumienia tego, co się w nim dzieje. Najczęściej takie informacje są ujawniane w czasie badania przez biegłego rewidenta i wiążą się z propozycjami korekt do sprawozdania finansowego. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane