statystyki

Przeciętny konsument nie ma nic wspólnego ze statystyką

autor: Patrycja Dudek05.04.2018, 07:32; Aktualizacja: 05.04.2018, 08:10
Do takich samych wniosków doszedł warszawski WSA, gdy sprawa ponownie do niego trafiła. Zgodził się z fiskusem, że musztarda i sos musztardowy nie są dla przeciętnego konsumenta produktami podobnymi.

Do takich samych wniosków doszedł warszawski WSA, gdy sprawa ponownie do niego trafiła. Zgodził się z fiskusem, że musztarda i sos musztardowy nie są dla przeciętnego konsumenta produktami podobnymi.źródło: ShutterStock

Ustalając podobieństwo produktów i możliwość objęcia ich różnymi stawkami VAT, sędziowie muszą polegać na własnej umiejętności oceny – orzekł NSA.

Takie zalecenie – jak podkreślił sędzia Adam Bącal – wynika z preambuły dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów (2005/29/WE).

– Napisano tam, że test przeciętnego konsumenta nie jest testem statystycznym. W celu ustalenia typowej reakcji przeciętnego konsumenta krajowe sądy i organy administracyjne muszą polegać na własnej umiejętności oceny, z uwzględnieniem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE – zacytował sędzia Bącal.

Spór toczył się o to, czy musztarda (z 23 proc. VAT) jest podobna do sosu musztardowego, majonezu, chrzanu i ketchupu (objętych stawką 8 proc.). Ich producent przekonywał, że w opinii przeciętnego konsumenta wszystkie te produkty są do siebie podobne, a już na pewno musztarda do sosu musztardowego. Na potwierdzenie przedstawiał eksperckie analizy, które potwierdzały podobieństwo musztardy do sosu musztardowego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • oblany przez Hanke(2018-04-09 05:33) Zgłoś naruszenie 10

    PiS tym rozni sie od PO ze jeden gra dobrego a drugi zlego policjanta i zamiast karac wlodarzy co narod skrzywdzili razem oblewaja narod sosem propagandy niczym ostatnia parowke

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-04-05 09:16) Zgłoś naruszenie 01

    Musztarda tylko tym różni się od ketchupu, że musztarda ma kolor musztardowy, a ketchup pomidorowy. Ale nie przeszkadza to musztardzie, majonezowi i ketchupowi razem oblewać parówkę w hot-dogu. Ergo: są to takie same produkty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane