Będzie uchwała NSA o tym, jak powiadomić podatnika

autor: Patrycja Dudek28.03.2018, 07:09; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:19

NSA rozstrzygnie, co powinno się znaleźć w zawiadomieniu o zawieszeniu biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego z powodu wszczęcia postępowania karnoskarbowego.

Zasadniczo zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej). Bieg terminu może jednak zostać przerwany lub zawieszony. Jedną z przesłanek zawieszenia jest wszczęcie przez fiskusa postępowania karnoskarbowego (art. 70 par. 6 pkt 1). Warunkiem jest jednak, żeby podatnik został o tym zawiadomiony przed upływem przedawnienia (art. 70c ordynacji). Wskazał na to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 lipca 2012 r. (sygn. akt P 30/11).

Skutkiem tego orzeczenia było dodanie art. 70c w ordynacji podatkowej. W praktyce przepis ten budzi jednak wątpliwości.

Informując podatnika o zawieszaniu biegu przedawnienia, urzędy często ograniczają się do informacji, że termin przedawnienia został zawieszony z uwagi na przesłankę z art. 70 par.6 pkt 1 ordynacji. Czy to wystarczy? – przesądzi uchwała NSA.

Odpowiedzi na to pytanie TK nie dał. Stwierdził jedynie, że „z chwilą upływu 5-letniego terminu przedawnienia podatnik musi zostać poinformowany, że przedawnienie nie następuje, bo jego bieg został zawieszony w związku z wszczęciem postępowania karnoskarbowego”.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane