statystyki

Będzie uchwała NSA o tym, jak powiadomić podatnika

autor: Patrycja Dudek28.03.2018, 07:09; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:19

NSA rozstrzygnie, co powinno się znaleźć w zawiadomieniu o zawieszeniu biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego z powodu wszczęcia postępowania karnoskarbowego.

Zasadniczo zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej). Bieg terminu może jednak zostać przerwany lub zawieszony. Jedną z przesłanek zawieszenia jest wszczęcie przez fiskusa postępowania karnoskarbowego (art. 70 par. 6 pkt 1). Warunkiem jest jednak, żeby podatnik został o tym zawiadomiony przed upływem przedawnienia (art. 70c ordynacji). Wskazał na to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 lipca 2012 r. (sygn. akt P 30/11).

Skutkiem tego orzeczenia było dodanie art. 70c w ordynacji podatkowej. W praktyce przepis ten budzi jednak wątpliwości.

Informując podatnika o zawieszaniu biegu przedawnienia, urzędy często ograniczają się do informacji, że termin przedawnienia został zawieszony z uwagi na przesłankę z art. 70 par.6 pkt 1 ordynacji. Czy to wystarczy? – przesądzi uchwała NSA.

Odpowiedzi na to pytanie TK nie dał. Stwierdził jedynie, że „z chwilą upływu 5-letniego terminu przedawnienia podatnik musi zostać poinformowany, że przedawnienie nie następuje, bo jego bieg został zawieszony w związku z wszczęciem postępowania karnoskarbowego”.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane