statystyki

Wyrejestrowanym można odmówić odliczenia VAT

autor: Mariusz Szulc27.03.2018, 07:11; Aktualizacja: 27.03.2018, 08:46
VAT

Chodziło o rumuńską firmę, której fiskus cofnął rejestrację dla celów VAT, gdy nie złożyła deklaracji za dwa kolejne kwartałyźródło: ShutterStock

 Kto został wykreślony z fiskalnego rejestru, nie odzyska daniny, jeśli równolegle nie składał deklaracji i nie płacił podatku – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wprawdzie dotyczył on rumuńskich przepisów, ale zdaniem ekspertów może mieć też znaczenie dla polskich podatników. Od 2017 r. fiskus ma bowiem szerokie uprawnienia do wykreślania firm z rejestru VAT, jeśli np. zbyt długo nie składają deklaracji podatkowych.

– Polskie przepisy nie wskazują zarazem, jak kształtuje się prawo wyrejestrowanych firm do odliczenia podatku naliczonego. Orzeczenie unijnego trybunału może być więc cenną wskazówką w tym zakresie – uważa Karol Sitek, konsultant w dziale doradztwa podatkowego w EY.

Skreślony, ale nie z biznesu

Chodziło o rumuńską firmę, której fiskus cofnął rejestrację dla celów VAT, gdy nie złożyła deklaracji za dwa kolejne kwartały. Mimo to firma ciągle działała i wystawiała faktury, wykazując podatek według odpowiedniej stawki. Nie odprowadzała go jednak do urzędu skarbowego ani nie składała deklaracji VAT. Zrobiła to dopiero w 2014 r.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane