statystyki

Wyrejestrowanym można odmówić odliczenia VAT

autor: Mariusz Szulc27.03.2018, 07:11; Aktualizacja: 27.03.2018, 08:46
VAT

Chodziło o rumuńską firmę, której fiskus cofnął rejestrację dla celów VAT, gdy nie złożyła deklaracji za dwa kolejne kwartałyźródło: ShutterStock

 Kto został wykreślony z fiskalnego rejestru, nie odzyska daniny, jeśli równolegle nie składał deklaracji i nie płacił podatku – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wprawdzie dotyczył on rumuńskich przepisów, ale zdaniem ekspertów może mieć też znaczenie dla polskich podatników. Od 2017 r. fiskus ma bowiem szerokie uprawnienia do wykreślania firm z rejestru VAT, jeśli np. zbyt długo nie składają deklaracji podatkowych.

– Polskie przepisy nie wskazują zarazem, jak kształtuje się prawo wyrejestrowanych firm do odliczenia podatku naliczonego. Orzeczenie unijnego trybunału może być więc cenną wskazówką w tym zakresie – uważa Karol Sitek, konsultant w dziale doradztwa podatkowego w EY.

Skreślony, ale nie z biznesu

Chodziło o rumuńską firmę, której fiskus cofnął rejestrację dla celów VAT, gdy nie złożyła deklaracji za dwa kolejne kwartały. Mimo to firma ciągle działała i wystawiała faktury, wykazując podatek według odpowiedniej stawki. Nie odprowadzała go jednak do urzędu skarbowego ani nie składała deklaracji VAT. Zrobiła to dopiero w 2014 r.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane