statystyki

MF: Nie ma CIT od wkładów pieniężnych

autor: Agnieszka Pokojska05.03.2018, 07:53; Aktualizacja: 05.03.2018, 08:39
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Do Sejmu trafił rządowy projekt, który przesądza, że wkłady pieniężne pozostają nieopodatkowaneźródło: ShutterStock

Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni nie generuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego – potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Tym samym wyjaśnił, jak interpretować obowiązującą od 1 stycznia 2018 r. zmianę w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Wprowadziła ją nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175). Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu przychodem jest „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze”. Wykreślone zostało sformułowanie „w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”.

Minister przyznał, że literalne brzmienie obecnego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT może prowadzić do wniosku, że w związku z wniesieniem do spółki wkładu pieniężnego powstaje przychód. – Interpretacja taka jest jednak nieprawidłowa – podkreślił minister i dodał, że przepis ten obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady niepieniężne. Jego zdaniem wynika to zarówno z istoty przepisu, jak i jego brzmienia.

Minister wyjaśnił też, że celem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT jest opodatkowanie ewentualnego dochodu („cichych rezerw”) na moment wniesienia wkładu, skutkującego przeniesieniem własności (zbyciem) danego składnika majątku podatnika. W sensie ekonomicznym operacja ta jest bowiem tożsama ze zbyciem (sprzedażą) składnika majątkowego należącego do podatnika.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane