statystyki

MF: Nie ma CIT od wkładów pieniężnych

autor: Agnieszka Pokojska05.03.2018, 07:53; Aktualizacja: 05.03.2018, 08:39
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Do Sejmu trafił rządowy projekt, który przesądza, że wkłady pieniężne pozostają nieopodatkowaneźródło: ShutterStock

Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni nie generuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego – potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Tym samym wyjaśnił, jak interpretować obowiązującą od 1 stycznia 2018 r. zmianę w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Wprowadziła ją nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175). Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu przychodem jest „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze”. Wykreślone zostało sformułowanie „w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”.

Minister przyznał, że literalne brzmienie obecnego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT może prowadzić do wniosku, że w związku z wniesieniem do spółki wkładu pieniężnego powstaje przychód. – Interpretacja taka jest jednak nieprawidłowa – podkreślił minister i dodał, że przepis ten obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady niepieniężne. Jego zdaniem wynika to zarówno z istoty przepisu, jak i jego brzmienia.

Minister wyjaśnił też, że celem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT jest opodatkowanie ewentualnego dochodu („cichych rezerw”) na moment wniesienia wkładu, skutkującego przeniesieniem własności (zbyciem) danego składnika majątku podatnika. W sensie ekonomicznym operacja ta jest bowiem tożsama ze zbyciem (sprzedażą) składnika majątkowego należącego do podatnika.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane