statystyki

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy z kontrahentem może być kosztem

autor: Patrycja Dudek01.03.2018, 16:00
Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki z branży samochodowej, która rozwiązała umowy z dilerami, wypłacając im w zamian odszkodowania.

Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki z branży samochodowej, która rozwiązała umowy z dilerami, wypłacając im w zamian odszkodowania.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy z kontrahentem może być kosztem, jeżeli decyzja ma uzasadnienie biznesowe, a spółce groziłyby dotkliwe kary – orzekł wczoraj NSA.

Sędzia Zbigniew Romała podkreślił, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego ukształtowała się już linia, zgodnie z którą odszkodowania i kary umowne mogą wykazywać związek z przychodami. Przykładem wyrok z 23 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 86/16). NSA pozwolił w nim ująć w kosztach wydatki na kary umowne wypłacane przez spółkę, która podjęła decyzję o zamknięciu fabryki i likwidacji linii produkcyjnej z powodu kiepskiej sytuacji gospodarczej.

Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki z branży samochodowej, która rozwiązała umowy z dilerami, wypłacając im w zamian odszkodowania. Zakończenie współpracy z pośrednikami było wynikiem biznesowych decyzji. Spółka, po przejęciu innej firmy, zdecydowała się zreorganizować sieci dystrybucji i autoryzowanych warsztatów. Utrzymanie dotychczasowych partnerów (dilerów, warsztatów) byłoby nierentowne.

Spółka wyjaśniła, że zapłaciła odszkodowania, żeby uniknąć ewentualnych sporów sądowych, co niewątpliwie byłoby kosztowne. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że nie będzie ona mogła zaliczyć tego wydatku do podatkowych kosztów. Stwierdził, że rezygnując ze współpracy z dotychczasowymi partnerami, spółka nie zabezpiecza źródeł przychodu, tylko je likwiduje.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane