statystyki

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy z kontrahentem może być kosztem

autor: Patrycja Dudek01.03.2018, 16:00
Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki z branży samochodowej, która rozwiązała umowy z dilerami, wypłacając im w zamian odszkodowania.

Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki z branży samochodowej, która rozwiązała umowy z dilerami, wypłacając im w zamian odszkodowania.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy z kontrahentem może być kosztem, jeżeli decyzja ma uzasadnienie biznesowe, a spółce groziłyby dotkliwe kary – orzekł wczoraj NSA.

Sędzia Zbigniew Romała podkreślił, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego ukształtowała się już linia, zgodnie z którą odszkodowania i kary umowne mogą wykazywać związek z przychodami. Przykładem wyrok z 23 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 86/16). NSA pozwolił w nim ująć w kosztach wydatki na kary umowne wypłacane przez spółkę, która podjęła decyzję o zamknięciu fabryki i likwidacji linii produkcyjnej z powodu kiepskiej sytuacji gospodarczej.

Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki z branży samochodowej, która rozwiązała umowy z dilerami, wypłacając im w zamian odszkodowania. Zakończenie współpracy z pośrednikami było wynikiem biznesowych decyzji. Spółka, po przejęciu innej firmy, zdecydowała się zreorganizować sieci dystrybucji i autoryzowanych warsztatów. Utrzymanie dotychczasowych partnerów (dilerów, warsztatów) byłoby nierentowne.

Spółka wyjaśniła, że zapłaciła odszkodowania, żeby uniknąć ewentualnych sporów sądowych, co niewątpliwie byłoby kosztowne. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że nie będzie ona mogła zaliczyć tego wydatku do podatkowych kosztów. Stwierdził, że rezygnując ze współpracy z dotychczasowymi partnerami, spółka nie zabezpiecza źródeł przychodu, tylko je likwiduje.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane