statystyki

Skonta nie można uwzględnić od razu

autor: Łukasz Zalewski26.02.2018, 16:00
Sprawa dotyczyła spółki, która oferowała kontrahentom rabat, jeśli zapłacą za towar wcześniej. Skonto wynosiło 2 proc. kwoty wynikającej z faktury. Było udzielane po wystawieniu faktury pierwotnej.

Sprawa dotyczyła spółki, która oferowała kontrahentom rabat, jeśli zapłacą za towar wcześniej. Skonto wynosiło 2 proc. kwoty wynikającej z faktury. Było udzielane po wystawieniu faktury pierwotnej.źródło: ShutterStock

Skonto zależy od zachowania nabywcy po wystawieniu faktury. Dlatego może być dokumentowane jedynie korektą – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która oferowała kontrahentom rabat, jeśli zapłacą za towar wcześniej. Skonto wynosiło 2 proc. kwoty wynikającej z faktury. Było udzielane po wystawieniu faktury pierwotnej. Jeśli kontrahent zapłacił wcześniej, spółka obniżała cenę i wystawiała fakturę korygującą.

Po pewnym czasie zorientowała się, że znakomita większość klientów płaci jej wcześniej, a wystawianie korekt in minus (obniżających cenę) jest dla niej uciążliwe. Chciała więc usprawnić ten proces i z góry przyjmować, że każdy z kontrahentów zapłaci wcześniej. Chciała więc od razu wystawiać faktury ze skontem, co już na wejściu oznaczałoby zmniejszenie podstawy opodatkowania VAT. Dopiero gdyby kontrahent nie zapłacił wcześniej, spółka wystawiałaby korektę faktury in plus. Spółka przekonywała, że taka procedura ułatwiłaby jej działalność.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane