statystyki

Fiskus czuwa nad długiem podatników

autor: Agnieszka Pokojska22.02.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:43
Wielu podatników obawia się, że nowy przepis daje de facto fiskusowi prawo do „wyrzucenia” z  kosztów podatkowych wszystkich odsetek.

Wielu podatników obawia się, że nowy przepis daje de facto fiskusowi prawo do „wyrzucenia” z kosztów podatkowych wszystkich odsetek.źródło: ShutterStock

Skarbówka może analizować, czy poziom zadłużenia firm jest adekwatny do ich zdolności kredytowej – potwierdził wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jest to istotne w kontekście prawa do zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. art. 15ca ustawy o CIT. Pozwala on urzędom zwiększyć dochód do opodatkowania lub zmniejszyć stratę, jeżeli koszty finansowania dłużnego przekroczyłyby rynkową zdolność kredytową podatnika.

Zdaniem posłów uderzy to m.in. w nowe przedsiębiorstwa (np. spółki celowe), które na starcie mogą nie mieć wymaganej zdolności kredytowej.

Wiceminister odpowiedział, że nadmierne zadłużanie się przez podatników to jeden z bardziej powszechnych mechanizmów unikania opodatkowania. Unijna dyrektywa wymaga, żeby temu zapobiegać. Podkreślił, że z tego sposobu unikania podatku korzystają często podmioty działające w dużych grupach kapitałowych. – Grupowe gwarancje czy nawet sam fakt przynależności do grupy (w tym podmiotów, które zaczynają działalność) pozwalają na zaciąganie znacznie większego zadłużenia – wyjaśnił.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane