statystyki

Nieaktualne dane mogą zdecydować o podatku

autor: Łukasz Zalewski22.02.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:31
Sprawa dotyczyła spółki, na wniosek której starosta zmienił w kwietniu 2014 r. zapisy w ewidencji gruntów i budynków

Sprawa dotyczyła spółki, na wniosek której starosta zmienił w kwietniu 2014 r. zapisy w ewidencji gruntów i budynkówźródło: ShutterStock

Dopiero gdy dojdzie do zmian w ewidencji, może zmienić się też opodatkowanie gruntów nią objętych. Ale tylko na przyszłość, nie wstecz – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, na wniosek której starosta zmienił w kwietniu 2014 r. zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Wskutek tego grunty, które wcześniej podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, stały się rolne i leśne.

Spółka uzyskała ekspertyzę, z której wynikało, że dotychczasowe wpisy w ewidencji były niezgodne ze stanem rzeczywistym co najmniej od 2009 r. Złożyła więc korekty deklaracji za lata 2009–2014 wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty za te lata. Uważała, że ekspertyza daje możliwość przeprowadzenia dowodu przeciwko dokumentowi, jakim jest ewidencja gruntów i budynków, i że można to zrobić z mocą wstecz.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane