statystyki

Nieaktualne dane mogą zdecydować o podatku

autor: Łukasz Zalewski22.02.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:31
Sprawa dotyczyła spółki, na wniosek której starosta zmienił w kwietniu 2014 r. zapisy w ewidencji gruntów i budynków

Sprawa dotyczyła spółki, na wniosek której starosta zmienił w kwietniu 2014 r. zapisy w ewidencji gruntów i budynkówźródło: ShutterStock

Dopiero gdy dojdzie do zmian w ewidencji, może zmienić się też opodatkowanie gruntów nią objętych. Ale tylko na przyszłość, nie wstecz – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, na wniosek której starosta zmienił w kwietniu 2014 r. zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Wskutek tego grunty, które wcześniej podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, stały się rolne i leśne.

Spółka uzyskała ekspertyzę, z której wynikało, że dotychczasowe wpisy w ewidencji były niezgodne ze stanem rzeczywistym co najmniej od 2009 r. Złożyła więc korekty deklaracji za lata 2009–2014 wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty za te lata. Uważała, że ekspertyza daje możliwość przeprowadzenia dowodu przeciwko dokumentowi, jakim jest ewidencja gruntów i budynków, i że można to zrobić z mocą wstecz.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane