statystyki

Polskie ograniczenie w zwrocie akcyzy niezgodne z dyrektywą

autor: Łukasz Zalewski19.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:51
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uważał jednak, że spółka musi stosować art. 82 ust. 1–3 ustawy o podatku akcyzowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uważał jednak, że spółka musi stosować art. 82 ust. 1–3 ustawy o podatku akcyzowym.źródło: ShutterStock

Każdy pośrednik, który kupił w kraju wyrób akcyzowy z opłaconą już akcyzą, a następnie sprzedał go za granicę, ma prawo do zwrotu tej daniny – orzekł NSA.

Sąd stwierdził, że zwrot nie należy się wyłącznie podmiotom, które są podatnikami akcyzy oraz tym, którzy od takiego podmiotu bezpośrednio nabywają wyroby akcyzowe.

– Z żadnego przepisu unijnej dyrektywy ani celu jej wprowadzenia nie wynika uprawnienie do takiego zawężenia – wyjaśniła sędzia Elżbieta Kowalik-Grzanka. Dodała, że takim uzasadnieniem nie może być również w tym wypadku ryzyko nadużyć podatkowych.

W łańcuchu dostaw

Sprawa dotyczyła spółki handlującej olejami smarowymi i dodatkami do paliw. Spółka kupuje je w kraju od dystrybutora, który nie jest podatnikiem akcyzy. Ten z kolei nabywa je od podatnika akcyzy. Danina jest więc zawarta w cenie olejów i paliw. Następnie spółka sprzedaje je do innych krajów UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa) i poza UE (eksport). Wystawia faktury, a dodatkowo list przewozowy CMR. Jest więc trzecim podmiotem w łańcuchu dostaw.

Spółka uważała, że przysługuje jej zwrot akcyzy w związku z wewnątrz- wspólnotowymi dostawami i eksportem. Co prawda z art. 82 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym wynika co innego, ale – jak twierdziła – przepisy te są niezgodne z art. 33 dyrektywy horyzontalnej (dyrektywa Rady 2008/118/WE). Uważała, że polskie przepisy nadmiernie ograniczają prawo do zwrotu akcyzy jedynie do tych podmiotów, które są podatnikami akcyzy, oraz tych, którzy od takiego podmiotu bezpośrednio nabywają wyroby akcyzowe.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane