statystyki

Polskie ograniczenie w zwrocie akcyzy niezgodne z dyrektywą

autor: Łukasz Zalewski19.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:51
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uważał jednak, że spółka musi stosować art. 82 ust. 1–3 ustawy o podatku akcyzowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uważał jednak, że spółka musi stosować art. 82 ust. 1–3 ustawy o podatku akcyzowym.źródło: ShutterStock

Każdy pośrednik, który kupił w kraju wyrób akcyzowy z opłaconą już akcyzą, a następnie sprzedał go za granicę, ma prawo do zwrotu tej daniny – orzekł NSA.

Sąd stwierdził, że zwrot nie należy się wyłącznie podmiotom, które są podatnikami akcyzy oraz tym, którzy od takiego podmiotu bezpośrednio nabywają wyroby akcyzowe.

– Z żadnego przepisu unijnej dyrektywy ani celu jej wprowadzenia nie wynika uprawnienie do takiego zawężenia – wyjaśniła sędzia Elżbieta Kowalik-Grzanka. Dodała, że takim uzasadnieniem nie może być również w tym wypadku ryzyko nadużyć podatkowych.

W łańcuchu dostaw

Sprawa dotyczyła spółki handlującej olejami smarowymi i dodatkami do paliw. Spółka kupuje je w kraju od dystrybutora, który nie jest podatnikiem akcyzy. Ten z kolei nabywa je od podatnika akcyzy. Danina jest więc zawarta w cenie olejów i paliw. Następnie spółka sprzedaje je do innych krajów UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa) i poza UE (eksport). Wystawia faktury, a dodatkowo list przewozowy CMR. Jest więc trzecim podmiotem w łańcuchu dostaw.

Spółka uważała, że przysługuje jej zwrot akcyzy w związku z wewnątrz- wspólnotowymi dostawami i eksportem. Co prawda z art. 82 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym wynika co innego, ale – jak twierdziła – przepisy te są niezgodne z art. 33 dyrektywy horyzontalnej (dyrektywa Rady 2008/118/WE). Uważała, że polskie przepisy nadmiernie ograniczają prawo do zwrotu akcyzy jedynie do tych podmiotów, które są podatnikami akcyzy, oraz tych, którzy od takiego podmiotu bezpośrednio nabywają wyroby akcyzowe.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane