statystyki

Umowa rozwiązana, ale fiskus nie odda PCC

autor: Patrycja Dudek19.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:44
umowa, prawo, podpis

Fiskus ustalił, że osoba, która rzekomo podpisała przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, ostatecznie jej nie nabyła.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli sprzedawca i kupujący unieważnią akt notarialny, ponieważ zbywca podpisał wcześniej z kimś innym przedwstępną umowę sprzedaży, podatek pozostanie w budżecie – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który kupił pawilon handlowo-usługowy. Notariusz pobrał od niego i odprowadził do urzędu skarbowego 15 tys. zł podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Po 3 tygodniach kupujący wystąpił do US o zwrot podatku. Wyjaśnił, że doszło do unieważnienia aktu notarialnego w związku z rozwiązaniem umowy sprzedaży. Okazało się, że w trakcie jej zawierania matka sprzedającego (występująca jako jego pełnomocniczka) nie wiedziała, iż syn podpisał już umowę przedwstępną z inną osobą. Oświadczenie woli zostało więc złożone pod wpływem błędu, bo nieruchomość była już obciążona prawem osoby trzeciej – przekonywał.

Kupujący uważał, że skoro sprzedaż została unieważniona, to podatek powinien zostać zwrócony. Powoływał się na art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, który mówi, że podatek podlega zwrotowi, jeśli uchylone zostaną skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna).


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane