statystyki

Umowa rozwiązana, ale fiskus nie odda PCC

autor: Patrycja Dudek19.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:44
umowa, prawo, podpis

Fiskus ustalił, że osoba, która rzekomo podpisała przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, ostatecznie jej nie nabyła.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli sprzedawca i kupujący unieważnią akt notarialny, ponieważ zbywca podpisał wcześniej z kimś innym przedwstępną umowę sprzedaży, podatek pozostanie w budżecie – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który kupił pawilon handlowo-usługowy. Notariusz pobrał od niego i odprowadził do urzędu skarbowego 15 tys. zł podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Po 3 tygodniach kupujący wystąpił do US o zwrot podatku. Wyjaśnił, że doszło do unieważnienia aktu notarialnego w związku z rozwiązaniem umowy sprzedaży. Okazało się, że w trakcie jej zawierania matka sprzedającego (występująca jako jego pełnomocniczka) nie wiedziała, iż syn podpisał już umowę przedwstępną z inną osobą. Oświadczenie woli zostało więc złożone pod wpływem błędu, bo nieruchomość była już obciążona prawem osoby trzeciej – przekonywał.

Kupujący uważał, że skoro sprzedaż została unieważniona, to podatek powinien zostać zwrócony. Powoływał się na art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, który mówi, że podatek podlega zwrotowi, jeśli uchylone zostaną skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane