statystyki

Spór o PCC: Cele oświatowe to nie tylko nauczanie

autor: Patrycja Dudek28.12.2017, 07:00
Przedszkole

Innego zdania były sądy obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że art. 2 ust. 1 lit. f ustawy o PCC nie przewiduje podziału czynności na bezpośrednio lub pośrednio dotyczące spraw szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej.źródło: ShutterStock

Pożyczka na budowę i funkcjonowanie przedszkola jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem fundacja, która wzięła 450 tys. zł pożyczki i zapłaciła od niej do urzędu skarbowego 2 proc. PCC. Później jednak uznała, że podatek nie był należny.

Argumentowała, że pożyczka została w całości wydana na budowę, organizację i prowadzenie przedszkola założonego przez fundację. Pożyczone pieniądze zostały wydane na prace budowlane i przystosowanie pomieszczeń do celów przedszkolnych, na opłacenie czynszu i mediów związanych z jego prowadzeniem oraz na zatrudnienie pracowników.

Fundacja powołała się na art. 2 ust. 1 lit. f ustawy o PCC, który mówi, że nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane