statystyki

VAT: O tym, czym jest bagietka, decyduje jej producent. Ale tylko do czasu kontroli

autor: Patrycja Dudek12.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.02.2018, 08:20
vat

NSA stwierdził w nich, że symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do którego przyporządkowano dany produkt, jest elementem stanu faktycznego, a więc nie trzeba go weryfikować przy wydawaniu interpretacji.źródło: ShutterStock

Wydając interpretację, fiskus nie musi badać, czym jest dany produkt, ani ustalać, jaką opinię na jego temat ma przeciętny konsument – potwierdził NSA.

Chodzi o wyroki wydane w sprawie producenta mrożonych bagietek z masłem czosnkowym (pisaliśmy o tym DGP nr 28/2018 „Bagietka to ciastko, pieczywo czy pizza”). NSA stwierdził w nich, że symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do którego przyporządkowano dany produkt, jest elementem stanu faktycznego, a więc nie trzeba go weryfikować przy wydawaniu interpretacji. Sąd kasacyjny orzekł także, że fiskus nie musi badać podobieństwa produktów w sposób, jakiego oczekują podatnicy po wyroku unijnego trybunału w sprawie ciastek (wyrok z 9 listopada 2017 r., sygn. akt C-499/16). Wyjaśnił, że organy podatkowe nie mają możliwości oceniania opinii konsumentów. Jedynymi kryteriami, za pomocą których mogą porównywać produkty, są te określone w PKWiU. Tym samym potwierdził stanowisko NSA zaprezentowane w wyroku z 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1155/15).

W omawianej sprawie producent bagietek próbował dowiedzieć się od fiskusa, czym na gruncie podatkowym jest oferowany przez niego produkt. Nie pomogła mu w tym opinia GUS, który podał mu trzy różne klasyfikacje. Z pierwszej wynikało, że bagietka to danie gotowe, tj. mrożona pizza (5 proc. VAT). Z drugiej, że to pieczywo (5 proc. VAT świeże, 23 proc., gdy termin przydatności powyżej 14 dni). Trzecia klasyfikacja GUS stwierdzała, że ten sam produkt to jednak ciastko, bo zawiera w sobie więcej niż 5 proc. masła (8 proc. VAT świeże, 23 proc. z terminem powyżej 45 dni).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane