statystyki

Wymiana samochodów nauki jazdy jest poza VAT

autor: Łukasz Zalewski01.02.2018, 07:23; Aktualizacja: 01.02.2018, 08:25
prawo jazdy

Ośrodek wymienia auta nie po to, by zarabiać na handlu, ale aby realizować zadania ustawoweźródło: ShutterStock

Ośrodek ruchu drogowego działa jak organ władzy, gdy sprzedaje zużyte pojazdy w ramach transakcji wiązanej z dilerem samochodów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o ośrodek ruchu drogowego, realizujący ustawowe zadania, nadane mu przez ustawę – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1260 ze zm.). Ośrodek przeprowadza egzaminy państwowe na prawo jazdy, prowadzi szkolenia i warsztaty dla egzaminatorów. W tym celu, w ramach przetargów, kupuje samochody osobowe. Umowa z dostawcą przewiduje, że co 6–8 miesięcy pojazdy wymieniane są na nowe. Odbywa się to w ten sposób, że ośrodek sprzedaje mu auta używane i kupuje nowe. Nie odlicza jednak VAT przy zakupie, ponieważ nie jest to nabycie na potrzeby działalności gospodarczej.

Spór sprowadzał się do tego, czy sprzedaż używanych aut jest również poza VAT. Ośrodek stał na stanowisku, że skoro nie działa jak podatnik VAT, to dostawa przez niego używanych pojazdów jest również nieopodatkowana.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że w tym wypadku ośrodek działa nie jako organ władzy, tylko jak przedsiębiorca zajmujący się handlem. Wyjaśnił, że działalność wykonywana w charakterze organu władzy publicznej nie obejmuje czynności, które są wykonywane na tych samych warunkach prawnych, co działania prywatnych przedsiębiorców. W przeciwnym razie stanowisko ośrodka prowadziłoby do nierównego traktowania sprzedawców samochodów, a to byłoby niezgodne z zasadą konkurencyjności obowiązującą w Unii Europejskiej – stwierdził dyrektor izby. Nawiązał tu do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. w sprawach C-446/98, C-288/07, C-260/98, C-408/97).


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane