statystyki

Kiedy dopłata do ferii zimowych i półkolonii dziecka pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego

autor: Izabela Nowacka26.01.2018, 17:00
narty, zima

Dla zastosowania zwolnienia istotna jest również forma zorganizowanego wypoczynku – mianowicie musi ona przybrać jedną z postaci określonych w ustawie o PIT.źródło: ShutterStock

Pracownica w styczniu 2018 r. otrzyma 200 zł dofinansowania do zimowych półkolonii syna w wieku 12 lat. Nie mamy funduszu socjalnego, ale odkładamy pewną rezerwę ze środków bieżących na podobne cele na rzecz pracowników. Organizatorem wypoczynku jest miejscowy klub sportowy działający w formie stowarzyszenia. Czy dopłata może być zwolniona z PIT i/lub składek? Wynagrodzenie pracownicy wynosi 2200 zł.

Dofinansowanie dla pracownicy stanowi podstawę wymiaru składek na ZUS. Natomiast w pełni pozostanie zwolnione z PIT pod warunkiem spełnienia przez organizatora ustawowych wymogów.

Finansowe świadczenie przeznaczone na wypoczynek dziecka pracownika jest przychodem ze stosunku pracy rodzica. Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) zwolnione z podatku są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk (w tym również połączonego z nauką), do pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz do przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,

b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2000 zł. (Uwaga! Od 1 stycznia 2018 r. limit wzrósł z 760 do 2000 zł).

Wypoczynek zorganizowany

Powyższe zwolnienie obwarowane jest kilkoma warunkami, które muszą być spełnione łącznie. Przede wszystkim ulga dotyczy dopłat, a nie sfinansowanego w 100 proc. kosztu wypoczynku, i uczestniczyć w nim mogą tylko dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia. Poza tym wypoczynek musi być zorganizowany. Jego organizatorem ma być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, nie może on odbiegać swoim charakterem od wymienionych w przepisie form wypoczynku oraz pobytów o charakterze leczniczym.

Ustawa o PIT nie zawiera definicji wypoczynku zorganizowanego. Jednak ze względu na to, że lista podmiotów – organizatorów mieści się w ustawie o systemie oświaty i w tym zakresie ma ona zastosowanie, definicję wypoczynku można z niej zaczerpnąć także dla celów podatkowych. Mianowicie jest to wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej dwa dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane