statystyki

Sierant: Pan Zenek i należyta staranność

autor: Artur Sierant15.01.2018, 07:48; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:26
VAT

VATźródło: ShutterStock

Działo się to w mieście na prawach powiatu S. Każda taka aglomeracja ma kilka miejskich targowisk, a jak są targowiska, to i są obsługujące je firmy ochroniarskie. W mieście S. ochroną zajmowała się firma Koszt sp. z o.o. Umowy podpisano bardzo dawno temu. I na początku każdego miesiąca handlujący płacili panu Zenkowi za ochronę. W każdy pierwszy piątek miesiąca pojawiał się on z plikiem wydrukowanych faktur i inkasował w gotówce niewielką należność. Bardzo często kupców odwiedzali razem on i urzędnik z magistratu, który inkasował należność za wywóz śmieci.

Mógłbym napisać, że – jak to często w firmach ochroniarskich bywa – pan Zenek jest emerytowanym pracownikiem resortu oraz że nikt nie pytał, czy w ubiegłym roku pomniejszono mu emeryturę, czy nie, ale nie jest to istotne. Znaczenie ma to, że w związku z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego część kupców zmieniła obsługujące ich firmy księgowe. I okazało się, że firma Koszt sp. z o.o. została kilka lat temu wykreślona z KRS.

Pomimo monitów z sądu rejestrowego nie składała swoich sprawozdań finansowych. To oczywiście nie przeszkadzało panu Zenkowi pojawiać się na targowisku co miesiąc („fakturkę przyniosłem”) i inkasować należność („gotóweczkę poproszę”).

Teraz kupcy grają w ruletkę. Czy dokonać czynnego żalu i skorygować swoje deklaracje VAT, czy może nic nie robić i cieszyć się, że zaczął się nowy miesiąc (bo to oznacza przedawnienie się jednej starej deklaracji). Przy okazji można przygotować sobie linię obrony: kiedy podpisywano umowę ze spółką, to ona istniała, usługa była zawsze należycie wykonywana i kto by tam sprawdzał naszego pana Zenka. Można też liczyć na to, że urzędy mają ograniczone moce i zajmują się dużymi sprawami. A o tym, że w przeszłości zaksięgowano faktury od pana Zenka, mogą się dowiedzieć albo gdy jedna z firm poinformuje o problemie, albo w wyniku kontroli.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2018-01-15 18:13) Zgłoś naruszenie 20

    a jak rozliczyć należytą staranność przy pisaniu tzw prawa? wszak nawet podpity furman wie, że jak za dużo na furkę wrzuci to szkapina nie pociągnie. zatem co z tą starannością?

    Odpowiedz
  • sinner(2018-01-16 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    "czy może nic nie robić i cieszyć się, że zaczął się nowy miesiąc (bo to oznacza przedawnienie się jednej starej deklaracji)." Serio GP? Moje oczy krwawią jak czytam takie bzdury.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane