statystyki

Wszyscy dowiedzą się, że korzystasz z ulg podatkowych

autor: Mariusz Szulc19.12.2017, 23:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 08:27
Tak zakłada projekt ustawy o jawności życia publicznego przygotowany przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Tak zakłada projekt ustawy o jawności życia publicznego przygotowany przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.źródło: ShutterStock

Każdy, kto będzie chciał darowania podatku, odroczenia zapłaty lub rozłożenia jej na raty, będzie wystawiał się na widok publiczny. Dane o nim staną się ogólnodostępne.

Tak zakłada projekt ustawy o jawności życia publicznego przygotowany przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Obecnie o tym, kto skorzystał z podatkowych preferencji, wiedzą tylko sami beneficjenci oraz fiskus.

Co zmieni się w podatkach w 2018 roku?

Co zmieni się w podatkach w 2018 roku?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Każdy będzie mógł się dowiedzieć, komu urzędnicy umorzyli podatek, rozłożyli go na raty albo odroczyli termin zapłaty. To kolejna nowość w projekcie ustawy o jawności życia publicznego

Publikowane mają być dane o wszystkich podatnikach, którym urzędnik przyzna preferencję podatkową, niezależnie od tego, czy będzie to przedsiębiorca czy osoba fizyczna. W Biuletynie Informacji Publicznej będzie można przeczytać, kto – z imienia i nazwiska bądź nazwy – uzyskał ulgę, w jakiej wysokości, dlaczego i na jakiej podstawie prawnej. Nie wiadomo tylko, czy jako uzasadnienie będzie wskazany jedynie „ważny interes podatnika” bądź „interes publiczny”, czy będzie podana pełna argumentacja.

Tak czy inaczej, każdy będzie mógł się dowiedzieć o finansowych kłopotach beneficjenta ulgi.

Co więcej, urzędnik, który odejdzie ze swojej funkcji, a wcześniej np. umorzy podatek przedsiębiorcy, nie będzie mógł być przez niego zatrudniony ani odpłatnie z nim współpracować przez następne trzy lata. Zdaniem projektodawców wszystko to przełoży się na „transparentność wydatkowania środków publicznych”.

– Te przepisy są jak najbardziej potrzebne i można tylko żałować, że wchodzą w życie 20 lat za późno – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Zastrzega, że jego zdaniem publikacja nie powinna dotyczyć wszystkich przypadków. Upubliczniane powinny być tylko informacje o dużych ulgach, a nie np. o umorzeniu 100 zł ciężko chorej staruszce.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Amba(2017-12-20 11:56) Zgłoś naruszenie 60

    W art. 121 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., Poz. 613 ze zm.) oraz art. 37 ust. 1 pkt. 2 lit f) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. Poz. 885 ze zm.) zawarte zostało postanowienie, że zarząd jednostki samorządu terytorialnego podaje do publicznej wiadomości w terminie do dnia 31 maja roku następnego, wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym, w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500,00 zł wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia, jak i wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ANTYWŁĄDZA(2018-01-01 19:23) Zgłoś naruszenie 13

    TEN OSZUST I NIEDOSZŁY PRZESTĘPCA, UŁASKAWIONY W KURIOZALNY SPOSÓB PRZEZ DUDĘ, DAJE PiS KOLEJNY MECHANIZM W WALCE Z OBYWATELAMI, SZKALOWANIEM TYCH CO NIE Z PiS I ZWIĘKSZONYMI POKŁADAMI ZAZDROŚCI,NIENAWIŚCI, KTÓRE POWSTANĄ GDY TEN CZY OWY DOWIE SIĘ O TYM "ZŁYM SĄSIEDZIE"!!!DO CZEGO MYŚMY POLACY DOPROWADZILI?!??!!WŁOS SIĘ NA GŁOWIE JEŻY!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane