statystyki

Jak fiskus sprawdza współpracę z kontrahentem?

autor: Agnieszka Pokojska18.01.2018, 07:16; Aktualizacja: 18.01.2018, 07:26
17 zł musi zapłacić podatnik fiskusowi za informację o kontrahencie

17 zł musi zapłacić podatnik fiskusowi za informację o kontrahencieźródło: ShutterStock

Organy podatkowe powinny sprawdzać, czy firma, o którą pyta inny przedsiębiorca, jest faktycznie jego partnerem biznesowym. W przeciwnym razie wrażliwe dane mogą być nieprawidłowo wykorzystywane – uważa Business Centre Club.

Napisał o tym w uwagach do projektu nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zaświadczeń wydawanych przez urzędy skarbowe.

Zmiany są związane z nową możliwością weryfikowania przez firmy swoich kontrahentów. Wprowadziła ją od 25 grudnia 2017 r. nowelizacja ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2169). Na tej podstawie fiskus ma wydawać zaświadczenia, czy kontrahent podatnika terminowo składa deklaracje, czy płaci daniny oraz czy ujawnia wszystkie zdarzenia.

W tym celu trzeba złożyć wniosek do urzędu skarbowego i zapłacić 17 zł. Urzędnicy powinni wydać zaświadczenie w ciągu siedmiu dni. Jego wzór określi nowelizacja rozporządzenia, której projekt jest właśnie opiniowany. Będzie to „Wzór zaświadczenia w zakresie informacji o deklaracji lub innym dokumencie, nieujętych lub ujętych zdarzeniach oraz o zaleganiu lub niezaleganiu w podatkach” ZAS-KP.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane