statystyki

Jak fiskus sprawdza współpracę z kontrahentem?

autor: Agnieszka Pokojska18.01.2018, 07:16; Aktualizacja: 18.01.2018, 07:26
17 zł musi zapłacić podatnik fiskusowi za informację o kontrahencie

17 zł musi zapłacić podatnik fiskusowi za informację o kontrahencieźródło: ShutterStock

Organy podatkowe powinny sprawdzać, czy firma, o którą pyta inny przedsiębiorca, jest faktycznie jego partnerem biznesowym. W przeciwnym razie wrażliwe dane mogą być nieprawidłowo wykorzystywane – uważa Business Centre Club.

Napisał o tym w uwagach do projektu nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zaświadczeń wydawanych przez urzędy skarbowe.

Zmiany są związane z nową możliwością weryfikowania przez firmy swoich kontrahentów. Wprowadziła ją od 25 grudnia 2017 r. nowelizacja ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2169). Na tej podstawie fiskus ma wydawać zaświadczenia, czy kontrahent podatnika terminowo składa deklaracje, czy płaci daniny oraz czy ujawnia wszystkie zdarzenia.

W tym celu trzeba złożyć wniosek do urzędu skarbowego i zapłacić 17 zł. Urzędnicy powinni wydać zaświadczenie w ciągu siedmiu dni. Jego wzór określi nowelizacja rozporządzenia, której projekt jest właśnie opiniowany. Będzie to „Wzór zaświadczenia w zakresie informacji o deklaracji lub innym dokumencie, nieujętych lub ujętych zdarzeniach oraz o zaleganiu lub niezaleganiu w podatkach” ZAS-KP.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane