statystyki

Paragony na razie bez NIP, ale pomysł wróci

autor: Mariusz Szulc21.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 08:31
Od początku 2020 r. do prawników i lekarzy dołączą firmy z branż kosmetycznej, fryzjerskiej, a także podatnicy zarabiający na krótkotrwałym zakwaterowaniu oraz świadczący usługi fitness. Inni przedsiębiorcy będą wymieniać urządzenia stopniowo.

Od początku 2020 r. do prawników i lekarzy dołączą firmy z branż kosmetycznej, fryzjerskiej, a także podatnicy zarabiający na krótkotrwałym zakwaterowaniu oraz świadczący usługi fitness. Inni przedsiębiorcy będą wymieniać urządzenia stopniowo.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów wycofało się z propozycji, żeby paragony musiały mieć numer identyfikacji podatkowej, aby móc wymieniać je na faktury dające prawo do odliczenia VAT. Całkiem jednak z niej nie rezygnuje

Pomysł zniknął na razie tylko z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach, która zakłada stopniowe wprowadzanie kas fiskalnych online. Z naszych informacji wynika jednak, że najprawdopodobniej już w styczniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany zostanie kolejny projekt nowelizacji ustawy o VAT. A w nim z powrotem znajdzie się propozycja kontrowersyjnego przepisu.

Dlaczego Ministerstwo Finansów wycofało go z najnowszego projektu? Ponieważ, jak tłumaczą w resorcie, musi być on notyfikowany Komisji Europejskiej, a ta procedura może potrwać co najmniej kilka miesięcy.

W resorcie nie chcą tyle czekać i uważają, że zmiany dotyczące wymiany paragonów na faktury powinny wejść w życie szybciej.

– Jeżeli Ministerstwo Finansów uważa, że projektowany przepis jest zgodny z prawem unijnym, to dziwne, że nie skorzystało z okazji do weryfikacji tego bezpośrednio z Komisją Europejską. Może nie jest tego aż tak pewne – komentuje Łukasz Blak, doradca podatkowy w Certus LTA.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wyborca(2017-12-22 09:33) Zgłoś naruszenie 91

  To nic nie da- to już tylko historia?Na dobrego złodzieja nie ma żadnego sposobu.Jedyny sposób to zlikwidować VAT i przywrócić podatek obrotowy.Tak zrobiono w USA.Dlaczego w Polsce nie można tego zrobić?

  Odpowiedz
 • wjw(2017-12-21 15:47) Zgłoś naruszenie 13

  A od kiedy NIP będzie się tatuowało każdemu zaraz po urodzeniu ? A lepiej wszczepiać czipy...

  Odpowiedz
 • Płacisz Kartą....(2017-12-22 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  I obok transferu płatnosci....Obowiązkowy transfer danych Właściciela Karty. To by dało odpowiednie narzędzia Fiskusowi do kontroli Podatnika

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane