statystyki

W hot dogach Orlenu mniej VAT-u niż powinno

autor: Patrycja Otto20.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 07:56
vat

W przypadku Orlenu niższa stawka obowiązuje tylko na własnych stacjach firmy. Franczyzobiorcy stosują stawkę 8-proc.źródło: ShutterStock

Od ponad roku resort finansów nakazuje placówkom gastronomicznym stosować stawkę 8 proc. Nie wszyscy się do tego stosują.

Do Ministerstwa Finansów trafiło zawiadomienie o podejrzeniu nieprawidłowości w rozliczeniach VAT największej polskiej firmy – koncernu naftowego Orlen. Złożył je Instytut Ochrony Praw Konsumentów, działająca od kilku miesięcy fundacja, która stawia sobie za cel upowszechnianie i ochronę praw konsumenckich. Powodem były paragony za hot dogi sprzedawane na stacjach Orlenu.

W trakcie prowadzonej przez IOPK analizy zgromadzonych paragonów fiskalnych okazało się, że wszystkie koncerny poza Orlenem sprzedają hot dogi ze stawką 8-proc. Postępują więc zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, które w połowie 2016 r. wydało interpretację ogólną dotyczącą stosowania VAT przy sprzedaży gotowych posiłków. Określa ona, że dania przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji w placówkach gastronomicznych nie mogą korzystać z 5 proc. stawki VAT.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane