statystyki

W hot dogach Orlenu mniej VAT-u niż powinno

autor: Patrycja Otto20.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 07:56
vat

W przypadku Orlenu niższa stawka obowiązuje tylko na własnych stacjach firmy. Franczyzobiorcy stosują stawkę 8-proc.źródło: ShutterStock

Od ponad roku resort finansów nakazuje placówkom gastronomicznym stosować stawkę 8 proc. Nie wszyscy się do tego stosują.

Do Ministerstwa Finansów trafiło zawiadomienie o podejrzeniu nieprawidłowości w rozliczeniach VAT największej polskiej firmy – koncernu naftowego Orlen. Złożył je Instytut Ochrony Praw Konsumentów, działająca od kilku miesięcy fundacja, która stawia sobie za cel upowszechnianie i ochronę praw konsumenckich. Powodem były paragony za hot dogi sprzedawane na stacjach Orlenu.

W trakcie prowadzonej przez IOPK analizy zgromadzonych paragonów fiskalnych okazało się, że wszystkie koncerny poza Orlenem sprzedają hot dogi ze stawką 8-proc. Postępują więc zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, które w połowie 2016 r. wydało interpretację ogólną dotyczącą stosowania VAT przy sprzedaży gotowych posiłków. Określa ona, że dania przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji w placówkach gastronomicznych nie mogą korzystać z 5 proc. stawki VAT.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane