statystyki

Dania gotowe sprzedawane w przyczepach z 8-proc. VAT

autor: Agnieszka Pokojska29.06.2016, 06:46; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:50
PIT

Dla stawki podatku nie ma znaczenia rodzaj obiektu serwującego posiłkiźródło: ShutterStock

Gotowe posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, jeśli są sprzedawane przez placówki gastronomiczne, nie mogą być objęte 5-proc. stawką – stwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Wyjaśnił, jak stosować art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, który zasadniczo przewiduje 5-proc. stawkę podatku m.in. dla sprzedaży gotowych posiłków i dań, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc..

Dotychczas organy podatkowe wydały wiele korzystnych interpretacji, w których potwierdzały, że sprzedaż np. kebabów, hot dogów z przyczep gastronomicznych jest objęta 5-proc. stawką, jeśli przedsiębiorca nie zapewnia obsługi kelnerskiej. Organy uważały, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Klienci nie mają bowiem zapewnionej obsługi kelnerskiej, a serwis jest ograniczony wyłącznie do przygotowania, zapakowania i wydania gotowego posiłku lub dostarczenia go do klienta.

Polecany produkt: VAT 2016>>


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane