statystyki

Dania gotowe sprzedawane w przyczepach z 8-proc. VAT

autor: Agnieszka Pokojska29.06.2016, 06:46; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:50
PIT

Dla stawki podatku nie ma znaczenia rodzaj obiektu serwującego posiłkiźródło: ShutterStock

Gotowe posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, jeśli są sprzedawane przez placówki gastronomiczne, nie mogą być objęte 5-proc. stawką – stwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Wyjaśnił, jak stosować art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, który zasadniczo przewiduje 5-proc. stawkę podatku m.in. dla sprzedaży gotowych posiłków i dań, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc..

Dotychczas organy podatkowe wydały wiele korzystnych interpretacji, w których potwierdzały, że sprzedaż np. kebabów, hot dogów z przyczep gastronomicznych jest objęta 5-proc. stawką, jeśli przedsiębiorca nie zapewnia obsługi kelnerskiej. Organy uważały, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Klienci nie mają bowiem zapewnionej obsługi kelnerskiej, a serwis jest ograniczony wyłącznie do przygotowania, zapakowania i wydania gotowego posiłku lub dostarczenia go do klienta.

Polecany produkt: VAT 2016>>


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane