statystyki

Rozliczanie usług budowlanych w rękach TSUE

autor: Patrycja Dudek29.11.2017, 07:24; Aktualizacja: 29.11.2017, 07:59
praca pracownik budowa

Fiskus, a dotychczas także NSA, uważały, że uznanie, iż prace zostały wykonane dopiero w momencie, gdy odbiorca je zaakceptuje, prowadziłoby do odwlekania terminu na rozliczenie podatku.źródło: ShutterStock

Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy wykonawcy robót mogą przesunąć obowiązek podatkowy w VAT do czasu podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, gdy od tego zależy wypłata wynagrodzenia. Taką decyzję podjął wczoraj NSA.

Pytanie do TSUE to dobra informacja dla podatników. Wydawało się bowiem, że sprawa jest już przesądzona na niekorzyść firm budowlanych. Do tej pory NSA orzekał bowiem jednolicie – 30 dni na rozliczenie VAT liczy się nie od momentu odbioru prac, tylko od ich przekazania do odbioru. Takie stanowisko zostało zaprezentowane np. w wyrokach z 28 kwietnia 2017 r. (sygn. akt I FSK 1811/155) czy z 5 kwietnia 2017 r. (sygn. akt I FSK 1482/15).

Tym samym NSA potwierdzał wytyczne ministra finansów wyrażone w interpretacji ogólnej z 1 kwietnia 2016 r. (nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141). Minister stwierdził w niej, że datą wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej jest data faktycznego jej wykonania, a nie np. podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego lub wystawienia określonego świadectwa, np. w przypadku realizacji inwestycji (budowlanych lub budowlano-montażowych) na warunkach kontraktowych Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów (FIDIC).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane