statystyki

Piwo rzemieślnicze nie potanieje, a zacznie znikać z rynku. Obniżka dobra tylko dla browarów regionalnych

autor: Mariusz Szulc21.11.2017, 07:47; Aktualizacja: 21.11.2017, 08:08
piwo w beczce, alkohol

Jeśli projektowane przepisy wejdą w życie, wszyscy przedsiębiorcy dostaną jednakową ulgęźródło: ShutterStock

Piwo rzemieślnicze nie potanieje. Zacznie znikać z rynku, bo nie wytrzyma konkurencji z browarami regionalnymi – tak branża browarów rzemieślniczych ocenia skutki projektowanej przez Ministerstwo Finansów obniżki akcyzy dla najmniejszych i średnich producentów piwa.

Pisaliśmy o niej w DGP nr 222/2017. Resort chce, aby każdy, kto nie sprzeda rocznie więcej niż 200 tys. hektolitrów, mógł płacić o połowę niższy podatek niż konkurencja (podstawowa stawka akcyzy wynosi 7,79 zł od 1 hl za każdy stopień Plato gotowego wyrobu). – Na takiej obniżce skorzystają tylko średniej wielkości browary regionalne, a nie najmniejsi producenci – twierdzi Marek Kamiński, współwłaściciel Browaru Kingpin.

Przypomina, że obecnie wysokość ulg dla małych i średnich firm zależy od tego, ile wyprodukują piwa. Największe oszczędności przysługują najmniejszym browarom (30 zł na każdym hektolitrze). Średnie oszczędzają już tylko 9 zł na hektolitrze.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane