statystyki

Od lipca nie tak łatwo kupić węgiel bez akcyzy

autor: Mariusz Szulc13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:12

Gospodarstwa domowe oraz organy administracji publicznej mogą kupić węgiel do celów opałowych bez akcyzy. Ale z preferencji tej nie skorzysta firma, która im go sprzeda, a nie spełnia wymogów proekologicznych – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Pytanie zadała spółka posiadająca kotłownię ogrzewającą m.in. okoliczne mieszkania i szkołę. Do lipca 2017 r. kupowała węgiel bez akcyzy. Potem jednak weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym w tym zakresie (pisaliśmy o tym w DGP nr 69/2017 „Od lipca trudniej będzie kupić węgiel bez akcyzy. Kłopot może być też z rozliczaniem zapasów”). Obecnie ze zwolnienia mogą korzystać tylko zakłady energochłonne, które wdrożyły jeden z pięciu systemów proekologicznych.

Spółka sądziła, że mimo tego będzie mogła kupować węgiel bez podatku, ale na innej podstawie. Powołała się na art. 31a ust. 3 ustawy. Wynika z niego, że zwolnienie dla wyrobów węglowych przysługuje, jeżeli przeznaczone są one do ogrzewania m.in. gospodarstw domowych, jednostek systemu oświaty. Spółka uważała, że skoro sprzedaje ciepło spółdzielni mieszkaniowej (do ogrzewania mieszkań) i urzędowi miasta (do zapewnienia ciepła w szkołach), to także może korzystać z preferencji.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane