statystyki

Od lipca nie tak łatwo kupić węgiel bez akcyzy

autor: Mariusz Szulc13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:12

Gospodarstwa domowe oraz organy administracji publicznej mogą kupić węgiel do celów opałowych bez akcyzy. Ale z preferencji tej nie skorzysta firma, która im go sprzeda, a nie spełnia wymogów proekologicznych – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Pytanie zadała spółka posiadająca kotłownię ogrzewającą m.in. okoliczne mieszkania i szkołę. Do lipca 2017 r. kupowała węgiel bez akcyzy. Potem jednak weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym w tym zakresie (pisaliśmy o tym w DGP nr 69/2017 „Od lipca trudniej będzie kupić węgiel bez akcyzy. Kłopot może być też z rozliczaniem zapasów”). Obecnie ze zwolnienia mogą korzystać tylko zakłady energochłonne, które wdrożyły jeden z pięciu systemów proekologicznych.

Spółka sądziła, że mimo tego będzie mogła kupować węgiel bez podatku, ale na innej podstawie. Powołała się na art. 31a ust. 3 ustawy. Wynika z niego, że zwolnienie dla wyrobów węglowych przysługuje, jeżeli przeznaczone są one do ogrzewania m.in. gospodarstw domowych, jednostek systemu oświaty. Spółka uważała, że skoro sprzedaje ciepło spółdzielni mieszkaniowej (do ogrzewania mieszkań) i urzędowi miasta (do zapewnienia ciepła w szkołach), to także może korzystać z preferencji.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane