statystyki

MF: Węgiel z zapasów pozostanie nieopodatkowany. Nowelizacja nic tu nie zmieni

autor: Mariusz Szulc24.04.2017, 10:02; Aktualizacja: 24.04.2017, 10:12
węgiel kamienny

Przedsiębiorcy, którzy po 1 lipca zużyją kupione wcześniej na preferencyjnych warunkach wyroby węglowe, unikną akcyzyźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy po 1 lipca zużyją kupione wcześniej na preferencyjnych warunkach wyroby węglowe, unikną akcyzy – potwierdził resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Korzystne stanowisko resortu powinno ucieszyć wiele małych firm i spółdzielni mieszkaniowych, które już za niewiele ponad trzy miesiące staną przed widmem utraty akcyzowych preferencji. Od 1 lipca b.r. w życie wchodzi bowiem nowelizacja (Dz.U. z 2016 r. poz. 2005), która ograniczy prawo wielu podmiotów do korzystania ze zwolnienia. Szczegółowo pisaliśmy o niej w TGP 69/2017 „Od lipca trudniej będzie kupić węgiel bez akcyzy. Kłopot może być też z rozliczaniem zapasów”.

Dziś, zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 8-9 ustawy o podatku akcyzowym, węgiel do celów opałowych kupić mogą dwa rodzaje podmiotów. Zakłady energochłonne, czyli w uproszczeniu takie, u których roczna wartość wyrobów węglowych w całej sprzedanej produkcji wyniosła przynajmniej 10 proc. A także firmy, które wdrożyły jeden z pięciu systemów mających na celu ochronę środowiska bądź podwyższenie efektywności energetycznej. Komisja Europejska uznała jednak nasze przepisy za zbyt liberalne, a nasz kraj pod groźbą sankcji zdecydował o połączeniu obu kategorii w jedną. Tym samym po 1 lipca br. wyroby węglowe bez podatku kupią jedynie zakłady energochłonne mające przynajmniej jeden z systemów prośrodowiskowych. Na tym zaś – jak zgodnie twierdzą eksperci – stracić mogą małe firmy i spółdzielnie mieszkaniowe. To one będą mieć duży problem ze spełnieniem definicji zakładu energochłonnego. Co więcej, powstało niebezpieczeństwo, że takie podmioty musiałyby zapłacić podatek także od węgla z zapasów, który zużyłyby po 1 lipca. Wszystko dlatego, że w nowelizacji nie wprowadzono przepisów przejściowych, a zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 5 ustawy obowiązek podatkowy powinien powstać w chwili zużycia węgla. Ministerstwo rozwiało jednak te obawy. Otóż jego zdaniem w przypadku węgla zakupionego przed 1 lipca br. obowiązek podatkowy powstaje w chwili jego sprzedaży. Co oznacza – zgodnie z zasadą jednofazowości opodatkowania – że nie może powstać ponownie, z chwilą zużycia węgla dla celów opałowych. Tym samym o akcyzie od zapasów nie ma mowy.


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane