statystyki

Czy wydatki związane z ugodą są kosztem

autor: Łukasz Zalewski01.11.2017, 12:00
Istotne jest działanie w celu zabezpieczenia źródła przychodów

Istotne jest działanie w celu zabezpieczenia źródła przychodówźródło: ShutterStock

Problem: Spółka jawna zajmuje się transportem drogowym. Ma ubezpieczenie OC. Realizowała zlecenie na rzecz niemieckiego spedytora – przewoziła jego towar z Francji do Niemiec. Kierowca ciężarówki przewożącej towar podczas postoju został napadnięty (odurzony), a towar o wartości ok. 70 tys. euro skradziono. Spółka zgłosiła szkodę do ubezpieczyciela, ale ten wypłacił niemieckiemu kontrahentowi jedynie 22 tys. euro.

Ubezpieczyciel powołał się na art. 23 konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR). Zgodnie z nim, jeżeli na podstawie postanowień konwencji przewoźnik jest zobowiązany zapłacić odszkodowanie za całkowite lub częściowe zaginięcie towaru, odszkodowanie to oblicza się według wartości towaru w miejscu i w okresie przyjęcia go do przewozu. Odszkodowanie nie może jednak przekraczać 8,33 jednostki rozrachunkowej za 1 kilogram brakującej wagi brutto. Ubezpieczyciel za podstawę wypłaty odszkodowania przyjął wagę, a nie wartość towaru, co dało właśnie kwotę 22 tys. euro. Spedytor pozwał więc spółkę. Spółka, chcąc uniknąć kosztownego procesu i dalej współpracować z niemieckim kontrahentem, podpisała z nim ugodę sądową i wypłaciła mu różnicę między wypłaconym przez ubezpieczyciela odszkodowaniem a wartością towaru. Czy w takiej sytuacji spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z zawarciem ugody, czyli koszty wypłaconego odszkodowania oraz koszty postępowania?

Dla DGP Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Zapłacona kwota odszkodowania wynikającego z ugody sądowej lub przedsądowej, w sytuacji gdy jej wydatkowanie miało na celu zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, co do zasady może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Niemniej jednak należy zauważyć, że w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych do uznania za koszt uzyskania przychodów kwoty ustalonej w wyniku ugody podstawą jest nie sam fakt zawarcia ugody między stronami, lecz cel tej ugody i warunki jej towarzyszące.

Dla kwalifikacji do celów podatkowych przedmiotowych wydatków kluczowe znaczenie ma bowiem ocena ich celowości w oparciu o całokształt okoliczności dotyczących poniesienia konkretnego wydatku. Ponadto kwota ustalona w wyniku ugody może być zakwalifikowana do kosztów podatkowych pod warunkiem, że ugoda nie jest podyktowana ewidentną winą podatnika. Co więcej, podatnik powinien dopełnić wszelkich starań, by zapobiec wystąpieniu okoliczności, które są przyczyną wypłacenia odszkodowania.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane