Mariański: Uszczelniając podatki rząd uderza w polski biznes rodzinny [WYWIAD]

28.10.2017, 08:06; Aktualizacja: 28.10.2017, 16:11
Walce z optymalizacją podatkową służą też ostrzeżenia ministerstwa finansów.

Walce z optymalizacją podatkową służą też ostrzeżenia ministerstwa finansów.źródło: ShutterStock

W uszczelnieniu systemu podatkowego rząd jest bardziej rygorystyczny niż wynikałoby to z zaleceń OECD, odbija się to na polskich firmach rodzinnych - uważa Adam Mariański, profesor w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego, doradca podatkowy, partner w Mariański Group.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • mikro firma(2017-10-28 16:47) Zgłoś naruszenie 4310

    To wszystko idzie w kierunku likwidacji małych firm.A w kampanii obiecywali wielkie ułatwienia?I co się okazało,że to wielka ściema.

    Odpowiedz
  • Widać , że komuś żal państwa teoretycznego(2017-10-28 08:50) Zgłoś naruszenie 2921

    A ja myślałem ,ze uderza rząd w złodziei i lewe faktury. Rodzinnemu biznesowi należy ulżyć poprzez ułatwienia w zbycie i obniżaniu podatków, a nie brakiem ich uszczelnienia .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Skąd się ten prof. urwał??(2017-10-28 08:44) Zgłoś naruszenie 2321

    Czyżby przyzwyczajenie do nadużyć , to druga natura biznesu (rodzinnego)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • SYGNALISTA??????(2017-10-29 07:59) Zgłoś naruszenie 206

    Już nie długo ma być tak jak za KOMUNY .Wtedy był DONOSICIEL,TAJNY WSPÓŁPRACOWNIK,MILICJANT,ORMOWIEC,których dane osobowe znajdują się teraz na stronach internetowych IPN- bez względu na to czy byli ŁOTRAMI czy porządnymi ludźmi- a teraz ma być SYGNALISTA,których po jakimś czasie pewnie też umieszczą na stronach internetowych IPN.

    Odpowiedz
  • Bert(2017-10-28 13:58) Zgłoś naruszenie 1614

    "mieliśmy do czynienia z optymalizacją podatkową - po bandzie. Agresywną - to mało powiedziane" No rzeczywiście, bardzo ten biznes "rodzinny" Na 1 rodzinę sytych złodziej, przypadało 10 rodzin co nie dojadało.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • dziadek(2017-10-28 19:29) Zgłoś naruszenie 123

    wiedząc za prof Modzelewskim że po Polsce hula 1,5 miliona stron maszynopisu przypisów do ustawy VAT chciałbym wiedzieć nie jak wygląda uczciwy podatnik tylko jak wygląda uczciwy urzędnik - kontroler?? no jak??? Ilu w MF tylko przeczytało (rozumienie choć wymagane to pomińmy) owe 1,5 miliona stron???

    Odpowiedz
  • laszka(2017-10-28 16:37) Zgłoś naruszenie 911

    " finansowanie budżetu przetrzymywanymi zwrotami VAT jest dla państwa tańsze niż emisja obligacji i nie trzeba tego ujawniać, jako dług." I stąd taaaki dobry wynik budżetu dobrej zmiany, a to tylko okradanie z kasy przedsiębiorców. Zobaczymy jaki będzie dług tego nierządu na koniec roku. A od stycznia pewnie spora ilość firm będzie już poza granicami PRLbis.

    Odpowiedz
  • MMM(2017-10-28 12:44) Zgłoś naruszenie 45

    Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem, bo najwyraźniej go nie zrozumiałeś.

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2017-10-30 06:18) Zgłoś naruszenie 10

    Za duzo przykladow niepotrzebnego...utrudniania ekspert nie znalazl. Ponad polowa bicia piany jest o przekazywaniu darowizny jakby to bylo glowne zjaecie biznesu... z drugiej strony jakby mimochodem...ze dawniej bylo po bandzie.("opymalizacja"). Co nie przeszkadza nadac artykulowi tytul...: "...Rząd uderza w polski biznes rodzinny "

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mikuś(2017-11-07 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    "Jeden z przepisów mówi, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości amortyzacji w sytuacji, w której składnik majątku został otrzymany bezpłatnie np. w postaci darowizny lub spadku. Wyobraźmy sobie, że umiera przedsiębiorca prowadzący punkt handlowy. Jeżeli jego syn przejmie w spadku ten biznes, to po zmianie nie będzie mógł kontynuować amortyzowania tego majątku, czyli rozliczać kosztów podatkowych." Jeśli tak jest to będzie niezły skandal !!!

    Odpowiedz