Obrona kraju niekorzystna podatkowo

autor: Karina Piątek23.10.2017, 20:00
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że zadania na rzecz obronności to działalność inna niż gospodarcza

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że zadania na rzecz obronności to działalność inna niż gospodarczaźródło: ShutterStock

 Realizacja zadań na rzecz obronności kraju nie ma związku z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy. Skutek? Przedsiębiorca odliczy mniej podatku naliczonego zapłaconego w cenie towarów i usług – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

W tym zakresie dopiero zaczyna kształtować się linia orzecznicza. Będzie ona istotna dla wszystkich firm, na które został nałożony obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności państwa. Obowiązek ten wynika z art. 7 ust. 1 ustawy z 3 sierpnia 2001 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 122 ze zm.), a wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym jest zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 października 2010 r. (Dz.U. nr 198, poz. 1314 ze zm.).

Na liście tej jest m.in. spółka Polskie Koleje Państwowe. Jest ona zarazem czynnym podatnikiem VAT. Spółka uważała, że realizowane przez nią działania na rzecz obronności wpisują się w jej działalność gospodarczą, bo gdyby nie ta działalność, to spółka nie mogłaby wykonywać zadań związanych z obronnością. Sądziła zatem, że nie powinna traktować ich jako czynności niepodlegających opodatkowaniu. W efekcie nie wpływałyby one na proporcję sprzedaży, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Proporcja ta (tzw. prewspółczynnik) decyduje z kolei o tym, w jakim zakresie podatnik może odliczyć VAT naliczony zapłacony w cenie towarów i usług, a w jakim zakresie takiej możliwości nie ma.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane