statystyki

Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

autor: Karina Piątek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:00
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od objęcia spadku, jeżeli nie został on zgłoszony od opodatkowania, to obowiązek podatkowy powstaje na nowo, gdy nabycie spadku zostało potwierdzone pismem.źródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy może powstać ponownie nawet po 10 latach.

Jeżeli spadek nie został zgłoszony do opodatkowania, to po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu jego nabycia, urząd skarbowy znów może domagać się zapłaty daniny – orzekł NSA.

Wyrok zapadł w sprawie podatniczki, która w grudniu 2002 r. przejęła spadek po ojcu. Zeznanie podatkowe złożyła jednak dopiero w maju 2014 r., po uprawomocnieniu się postanowienia sądu z 10 grudnia 2013 r. o nabyciu spadku.

W tym samym roku naczelnik urzędu skarbowego zażądał od niej zapłaty podatku od spadku. Podatniczka odwołała się, twierdząc, że minął już 5-letni termin przedawnienia, bo obowiązek podatkowy powstał z chwilą przejęcia spadku po zmarłym.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane