Można odliczyć odsetki od przejętego zobowiązania

autor: Karina Piątek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:03
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Spółka chciała zaliczyć spłacane odsetki do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Spółka, która przejęła kredyt na podstawie umowy przejęcia długu, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kwoty zapłaconych odsetek – orzekł WSA w Warszawie

– Tytułem prawnym, na podstawie którego spółka ponosi te koszty, jest umowa kredytu. Dlatego w tym zakresie taką spółkę powinniśmy traktować jako kredytobiorcę, który spłaca kredyt – wyjaśnił sędzia Włodzimierz Gurba.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która postanowiła kupić nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym. Wraz z nieruchomością spółka miała więc przejąć także dług, zgodnie z art. 519 kodeksu cywilnego. Wskutek tego bank miałby roszczenie o spłatę rat kredytu i odsetek wyłącznie do spółki.

Umowa przejęcia długu miała przewidywać, że spółce będzie przysługiwało wynagrodzenie od poprzedniego właściciela nieruchomości będącego zarazem dotychczasowym kredytobiorcą. Na wynagrodzenie to miały się składać pozostająca do spłaty kwota główna kredytu oraz należne, ale niezapłacone na dzień przejęcia, odsetki.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane