Jaki paragraf klasyfikacji na rewitalizację parku w mieście

autor: Marcin Nagórek16.10.2017, 10:47; Aktualizacja: 16.10.2017, 10:56

Jestem skarbnikiem. Zamierzamy zmienić uchwałę budżetową i przyjąć środki z dotacji WFOŚiGW na rewitalizację parku w mieście (40 tys. zł). W planie dochodów chcemy ująć to w dziale 900 (Gospodarka komunalna), rozdział 90095 (Pozostała działalność), paragraf 2700 (Środki na dofinansowanie własnych zadań bieżących gmin, powiatów itd.). Czy będzie to prawidłowa klasyfikacja?

Nie, a wynika to z następujących okoliczności. Zgodnie z art. 400 ust. 2 prawa ochrony środowiska, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej są samorządowymi osobami prawnymi w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy o finansach publicznych. Jak z kolei podkreślono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Kr 235/10): „Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska posiadają osobowość prawną. Należy zaliczyć je do grupy wojewódzkich jednostek organizacyjnych (realizują zadania wyodrębnione z budżetu województwa na obszarze województwa), ale nie do grupy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych”.

Gmina zamierza ująć środki uzyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodnie z ww. klasyfikacją – w dziale 900 (Gospodarka komunalna), rozdziale 90095 (Pozostała działalność), paragrafie 2700 [Środki na dofinansowanie własnych zadań bieżących gmin, powiatów (związków gmin, związków powiatowo-gminnych, związków powiatów), samorządów województw, pozyskane z innych źródeł].

Z analizy rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. wynika jednak, że środki z ww. funduszu nie powinny być ujęte we wspomnianym paragrafie 2700. Istnieją bowiem inne paragrafy właściwe dla dokonania wspomnianej operacji. W oparciu o regulacje ww. rozporządzenia należy założyć dwojaki sposób klasyfikacji tych środków. W sytuacji gdy owe środki zostały przekazane w formie dotacji na zadania:


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane