statystyki

Jaki paragraf klasyfikacji na rewitalizację parku w mieście

autor: Marcin Nagórek16.10.2017, 10:47; Aktualizacja: 16.10.2017, 10:56

Jestem skarbnikiem. Zamierzamy zmienić uchwałę budżetową i przyjąć środki z dotacji WFOŚiGW na rewitalizację parku w mieście (40 tys. zł). W planie dochodów chcemy ująć to w dziale 900 (Gospodarka komunalna), rozdział 90095 (Pozostała działalność), paragraf 2700 (Środki na dofinansowanie własnych zadań bieżących gmin, powiatów itd.). Czy będzie to prawidłowa klasyfikacja?

Nie, a wynika to z następujących okoliczności. Zgodnie z art. 400 ust. 2 prawa ochrony środowiska, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej są samorządowymi osobami prawnymi w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy o finansach publicznych. Jak z kolei podkreślono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Kr 235/10): „Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska posiadają osobowość prawną. Należy zaliczyć je do grupy wojewódzkich jednostek organizacyjnych (realizują zadania wyodrębnione z budżetu województwa na obszarze województwa), ale nie do grupy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych”.

Gmina zamierza ująć środki uzyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodnie z ww. klasyfikacją – w dziale 900 (Gospodarka komunalna), rozdziale 90095 (Pozostała działalność), paragrafie 2700 [Środki na dofinansowanie własnych zadań bieżących gmin, powiatów (związków gmin, związków powiatowo-gminnych, związków powiatów), samorządów województw, pozyskane z innych źródeł].

Z analizy rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. wynika jednak, że środki z ww. funduszu nie powinny być ujęte we wspomnianym paragrafie 2700. Istnieją bowiem inne paragrafy właściwe dla dokonania wspomnianej operacji. W oparciu o regulacje ww. rozporządzenia należy założyć dwojaki sposób klasyfikacji tych środków. W sytuacji gdy owe środki zostały przekazane w formie dotacji na zadania:


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane