statystyki

Sankcje VAT: Za przestawione cyfry najwyższy wymiar kary

autor: Łukasz Zalewski09.10.2017, 09:10; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:28
Organy podatkowe w toku postępowania czy kontroli powinny ustalić intencje stron transakcji.

Organy podatkowe w toku postępowania czy kontroli powinny ustalić intencje stron transakcji.źródło: ShutterStock

Gdy na fakturach widnieją kwoty niezgodne z rzeczywistością, fiskus obciąży 100-proc. sankcją VAT. Eksperci: to zbyt radykalne, uzasadnione tylko wtedy, gdy podatnik popełni znaczny błąd.

Kwestia wymierzenia 100-proc. sankcji VAT budzi wiele kontrowersji i nieporozumień. Chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy na fakturze pojawiły się błędy czy oczywiste omyłki. Problem w tym, że przepis (art. 112c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) w przypadku faktur, do których zastosowanie ma 100-proc. sankcja, nie posługuje się takimi pojęciami.

– Przepis ustawy o VAT jest w tym zakresie dość kategoryczny i jednoznaczny. Nie różnicuje możliwości stosowania 100-proc. sankcji w zależności od okoliczności wystąpienia danego zdarzenia – mówi Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand. –Teoretycznie więc, niezależnie od tego, co doprowadziło do wykazania na fakturze kwot niezgodnych z rzeczywistością – pomyłka czy celowe działania – istnieje obawa, że organy podatkowe będą próbowały domagać się zapłaty sankcji.

20 proc., 30 proc. i...

Ustawa o VAT przewiduje obecnie sankcje 20 proc., 30 proc. i 100 proc., których zakres jest różny. [ramka] Podatnicy mają problemy z odczytaniem zwłaszcza regulacji dotyczącej najwyższej, 100-proc. sankcji. Artykuł 112c pkt 3 wskazuje bowiem, że w przypadku gdy dojdzie np. do zaniżenia VAT lub zawyżenia kwoty podatku do zwrotu i wynika to z faktur, które podają kwoty niezgodne z rzeczywistością, należy wymierzyć 100-proc. sankcję VAT (dodatkowe zobowiązanie). Jeśli jednak drobny błąd nie byłby traktowany jak kwota niezgodna z rzeczywistością, to o najwyższej sankcji nie byłoby mowy.

Kiedy i jaka sankcja VAT

Sankcja 100-proc. zostanie nałożona, gdy m.in. podatnik zaniżył podatek lub zawyżył kwotę daniny do zwrotu na podstawie faktur, które:

● zostały wystawione przez podmiot nieistniejący,

● stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane,

● podają kwoty niezgodne z rzeczywistością,

● potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie art. 58 i art. 83 kodeksu cywilnego.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane