statystyki

Sankcje VAT: Za przestawione cyfry najwyższy wymiar kary

autor: Łukasz Zalewski09.10.2017, 09:10; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:28
Organy podatkowe w toku postępowania czy kontroli powinny ustalić intencje stron transakcji.

Organy podatkowe w toku postępowania czy kontroli powinny ustalić intencje stron transakcji.źródło: ShutterStock

Gdy na fakturach widnieją kwoty niezgodne z rzeczywistością, fiskus obciąży 100-proc. sankcją VAT. Eksperci: to zbyt radykalne, uzasadnione tylko wtedy, gdy podatnik popełni znaczny błąd.

Kwestia wymierzenia 100-proc. sankcji VAT budzi wiele kontrowersji i nieporozumień. Chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy na fakturze pojawiły się błędy czy oczywiste omyłki. Problem w tym, że przepis (art. 112c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) w przypadku faktur, do których zastosowanie ma 100-proc. sankcja, nie posługuje się takimi pojęciami.

– Przepis ustawy o VAT jest w tym zakresie dość kategoryczny i jednoznaczny. Nie różnicuje możliwości stosowania 100-proc. sankcji w zależności od okoliczności wystąpienia danego zdarzenia – mówi Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand. –Teoretycznie więc, niezależnie od tego, co doprowadziło do wykazania na fakturze kwot niezgodnych z rzeczywistością – pomyłka czy celowe działania – istnieje obawa, że organy podatkowe będą próbowały domagać się zapłaty sankcji.

20 proc., 30 proc. i...

Ustawa o VAT przewiduje obecnie sankcje 20 proc., 30 proc. i 100 proc., których zakres jest różny. [ramka] Podatnicy mają problemy z odczytaniem zwłaszcza regulacji dotyczącej najwyższej, 100-proc. sankcji. Artykuł 112c pkt 3 wskazuje bowiem, że w przypadku gdy dojdzie np. do zaniżenia VAT lub zawyżenia kwoty podatku do zwrotu i wynika to z faktur, które podają kwoty niezgodne z rzeczywistością, należy wymierzyć 100-proc. sankcję VAT (dodatkowe zobowiązanie). Jeśli jednak drobny błąd nie byłby traktowany jak kwota niezgodna z rzeczywistością, to o najwyższej sankcji nie byłoby mowy.

Kiedy i jaka sankcja VAT

Sankcja 100-proc. zostanie nałożona, gdy m.in. podatnik zaniżył podatek lub zawyżył kwotę daniny do zwrotu na podstawie faktur, które:

● zostały wystawione przez podmiot nieistniejący,

● stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane,

● podają kwoty niezgodne z rzeczywistością,

● potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie art. 58 i art. 83 kodeksu cywilnego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane