statystyki

Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski09.10.2017, 09:10; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:58
Kwoty wynikające z compensation payment nie są towarem i pozostają bez związku z jakąkolwiek dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie wiążą się także z żadnymi upustami ani obniżkami cen.

Kwoty wynikające z compensation payment nie są towarem i pozostają bez związku z jakąkolwiek dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie wiążą się także z żadnymi upustami ani obniżkami cen.źródło: ShutterStock

Grupa międzynarodowa AS International z siedzibą w Austrii wchodzi w skład wielonarodowych spółek zajmujących się produkcją i sprzedażą urządzeń alarmowych. W Polsce spółka zarejestrowana jest tylko dla celów VAT. Spółka ta pełni funkcję strategiczną i podejmuje wszystkie naczelne decyzje dotyczące pozostałych spółek wchodzących w skład międzynarodowej grupy. Kooperuje z polskimi firmami AS sp. z o.o. SPRZEDAŻ w Kaliszu oraz AS sp. z o.o. PRODUKCJA w Kołobrzegu, które również należą do międzynarodowej grupy AS. Dostawy produktów między spółkami powiązanymi ustalane są w oparciu o ceny transferowe. Sprzedaż produktów przez spółki powiązane do spółki głównej lub do innych firm podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dodatkowo w spółce dokonywana jest analiza wskaźnikowa rentowności spółek powiązanych. W zależności od wskaźnika rentowności danej spółki powiązanej płaci ona spółce głównej lub otrzymuje od spółki głównej określone kwoty celem zapewnienia rentowności, tzw. compensation payment. Czy kwoty wynikające z compensation payment są opodatkowane VAT?

Według zasady ogólnej wynikającej z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwpólnotowa dostawa towarów. Zatem aby czynności były opodatkowane VAT, ich przedmiotem muszą być towary lub usługi dostarczane odpłatnie.

Kwoty wynikające z compensation payment nie są powiązane z żadnym towarem ani z żadną usługą, nie jest to żadne wynagrodzenie dla spółek powiązanych ani eksport, ani import, nie jest to także wewnątrzwpólnotowe nabycie lub dostawa towarów. Wobec tego powstaje pytanie, czym są kwoty compensation payment?


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane