statystyki

Kupowanie faktur: Będzie mniej oszustw, za to więcej zwrotów

autor: Katarzyna Jędrzejewska16.10.2017, 09:19; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:32
Resort finansów do ukrócenia praktyk polegających na wystawianiu pustych faktur na podstawie paragonów nieodebranych przez klientów chce wykorzystać zaopiniowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach.

Resort finansów do ukrócenia praktyk polegających na wystawianiu pustych faktur na podstawie paragonów nieodebranych przez klientów chce wykorzystać zaopiniowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach.źródło: ShutterStock

Nie do końca jest prawdą, że paragonu bez NIP nie wymienimy na fakturę z NIP. Zrobimy to, tyle że najpierw oddamy towar, by za moment kupić go jeszcze raz

Taka procedura nie będzie jednak możliwa w przypadku paliwa. Można więc założyć, że Ministerstwo Finansów osiągnie swój cel i ukróci proceder polegający na „kupowaniu” faktur. Przypomnijmy: dziś ma to miejsce np. na stacjach benzynowych, gdzie klienci często zostawiają paragony na ladzie. Te są skrupulatnie zbierane, a potem za odpowiednią odpłatnością wymieniane na fakturę. Ten, kto ją dostanie, odlicza potem wynikający z niej VAT (bądź tylko jego 50 proc., ale jednak), a kwotę netto zalicza do podatkowych kosztów. Resort finansów mówi dość i chce, żeby faktury dające prawo do podatkowych odliczeń były wymieniane tylko za paragony, na których będzie podany numer NIP kupującego. Ale MF zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie obecnie funkcjonujące kasy mają możliwość generowania na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy. Dlatego zakłada, że podatnik będzie musiał już w momencie zakupu zgłosić sprzedawcy, że chce fakturę otrzymać. Jeśli tego nie zrobi, sprzedawca wręczy mu paragon, którego nie będzie już można na nią zamienić.

Koniec z wymianą

Resort finansów do ukrócenia praktyk polegających na wystawianiu pustych faktur na podstawie paragonów nieodebranych przez klientów chce wykorzystać zaopiniowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach. Zakłada on stopniowe wprowadzanie nowych kas fiskalnych, które będą działać online. W uzasadnieniu do projektu napisano dosłownie: „Jeżeli więc nabywca, będący podatnikiem, będzie chciał otrzymać fakturę do paragonu, który posiada, to sprzedawca wystawi mu taką fakturę tylko w tej sytuacji, kiedy na paragonie będzie wpisany numer NIP nabywcy”. Taki ma być sens planowanego nowego ust. 4 w art. 106b ustawy o VAT. Zacytujmy go: „w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę wystawia się na rzecz nabywcy towarów i usług będącego podatnikiem, wyłącznie jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej”.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • dziadek(2017-10-16 21:19) Zgłoś naruszenie 30

    zrobić podatek przychodowy dla wszystkich równo a handel fakturami okaże się bezsensem a wszyscy i ci duzi i mali i krajowi i zagraniczni i ci z optymalizacji poprzez opłaty licencyjne straca ekonomiczna rację takich działań. i skończy się płacz nad interpretacjami i armia urzędników, kontrolerów i spadnie ilość spraw w sądach takie trudne to wszystko bo takie proste?? a jak spadnie ilość urzędników i urzędów to i koszt utrzymania aparatu spadnie to i byłoby na Służbę zdrowia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BB (2017-10-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Śledząc postępy w " uszczelnianiu " systemu podatkowego, coraz mocniej odnoszę wrażenie że zamydla się oczy nieekonomicznej części społeczeństwa. Pusta faktura generuje obowiązek podatkowy jak każda inna. Zysk skarbu państwa może polegać jedynie na tym że w glorii prawa nie dopuści się do uznania części kosztów. A to już uczciwe nie jest.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane