statystyki

Fiskalna rewolucja w każdym sklepie już za kilka lat

autor: Mariusz Szulc02.10.2017, 09:23; Aktualizacja: 02.10.2017, 09:29
W Europie Środkowo-Wschodniej kasy rejestrujące online funkcjonują już na Węgrzech, w Czechach, Chorwacji, Turcji i Bułgarii. Wszędzie wprowadzenie tego rozwiązania przyniosło wzrost wpływów z VAT do budżetu. Teraz pora na Polskę.

W Europie Środkowo-Wschodniej kasy rejestrujące online funkcjonują już na Węgrzech, w Czechach, Chorwacji, Turcji i Bułgarii. Wszędzie wprowadzenie tego rozwiązania przyniosło wzrost wpływów z VAT do budżetu. Teraz pora na Polskę.źródło: ShutterStock

Kupujemy towar, a paragon wędruje z kasy rejestrującej prosto do Centralnego Rejestru Kas. Zanim sprzedawca wyda nam papierowy dokument, o transakcji już wiedzą urzędnicy resortu finansów.

Tak będą wyglądały zakupy u niektórych przedsiębiorców już od 2019 r. Od tej daty branże wrażliwe [ramka] będą miały obowiązek wykorzystywać w swojej działalności nowoczesne kasy rejestrujące online (obecnie w Polsce działa od 1,6 do 2 mln kas rejestrujących). Pozostali przedsiębiorcy wymienią dotychczasowe urządzenia na ich nowoczesne odpowiedniki stopniowo, tak aby nowe reguły stały się powszechne w połowie przyszłej dekady. Część związanych z tym kosztów weźmie na siebie budżet, bo Ministerstwo Finansów chce podwyższyć ulgę na zakup kas fiskalnych z obecnych 700 do 1000 zł.

Zmiany mają pozwolić fiskusowi na zwalczenie szarej strefy w handlu detalicznym. Kasy online mają w praktyce wyeliminować przypadki celowego wyłączania urządzeń albo niewydawania klientom paragonów po transakcji, na czym budżet traci dziś ogromne kwoty. Nowe urządzenia będą musiały być bowiem połączone z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez MF (powinny łączyć się z nim automatycznie, dzięki czemu nie będzie trzeba już rejestrować kasy w urzędzie skarbowym).

Co w sytuacji, gdy na takie połączenie nie pozwoli np. awaria sieci internetowej? Jeśli problemy są czasowe, to przedsiębiorca nadal powinien ewidencjonować obrót na kasie zgodnie z obecnymi regułami (czyli za pomocą rezerwowej kasy - art. 111 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), ale też połączyć kasę online z MF natychmiast po likwidacji usterki. Jeśli problemy są trwałe, to przedsiębiorca powinien uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie informacji „w określonych odstępach czasowych”.

To najważniejsze zmiany, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach przekazany już do konsultacji społecznych.

Zapowiadane najważniejsze korzyści wprowadzenia kas online po stronie przedsiębiorców to brak konieczności drukowania kopii paragonów oraz rzadsze kontakty z fiskusem (przy założeniu, że mowa o uczciwym przedsiębiorcy).

Warunki techniczne w rozporządzeniu

Najważniejsze warunki techniczne dotyczące nowych kas zapisane są w projekcie rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Dokument, choć opublikowany jeszcze w ubiegłym roku, to ciągle nie został podpisany. Spotkał się m.in. z dużą krytyką przedstawicieli Polskiej Izby Handlu, którzy obawiają się ogromnych kosztów jednorazowej wymiany kas na urządzenia online (zrezygnowano już z tego założenia i wymiana będzie przebiegać stopniowo). Dokument określa kryteria i warunki techniczne dla kas rejestrujących (np. ich konstrukcja, sposób przechowywania danych w pamięci urządzenia), sposób uzyskiwania homologacji itp. Projekty rozporządzenia i ustawy razem mają wprowadzić do naszego kraju nowoczesny system kas fiskalnych online.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane