Usługi konserwatora są bez VAT

autor: Patrycja Dudek14.09.2017, 19:00
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził jednak, że konserwator nie może być uznawany za twórcę, bo nie tworzy utworów tylko zajmuje się ich konserwacją i restauracją, które są czynnościami technicznymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził jednak, że konserwator nie może być uznawany za twórcę, bo nie tworzy utworów tylko zajmuje się ich konserwacją i restauracją, które są czynnościami technicznymi.źródło: ShutterStock

Renowacja zabytków przez konserwatora jest zwolniona z podatku. Danina należy się od prac o charakterze technicznym – po raz kolejny orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła podatniczka będąca dyplomowanym konserwatorem sztuki z ukończonymi studiami o specjalności konserwacja i restauracja malarstwa oraz rzeźby polichromowanej. Zajmuje się ona konserwacją i restauracją wyposażenia wnętrz kościołów, a także obiektów prywatnych. Podkreśliła, że jej praca polega na retuszach, rekonstrukcjach lub nawet aranżacjach całych fragmentów, tak aby dla niewprawnego oka jej ingerencja była niedostrzegalna.

Kobieta uważała, że powinno przysługiwać jej zwolnienie z VAT, podobnie jak twórcom, artystom i wykonawcom świadczącym usługi kulturalne (art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b).


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane