statystyki

Silos to nie budynek, więc przedsiębiorca zapłaci za niego wyższy podatek

autor: Patrycja Dudek17.05.2017, 07:39; Aktualizacja: 17.05.2017, 09:49
prawo, sprawiedliwość

O kwalifikacji danego obiektu jako budynku decydować więc powinny wyłącznie cechy konstrukcyjneźródło: ShutterStock

Jeżeli obiekt służący do magazynowania cukru jest elementem linii technologicznej, należy go uznać za budowlę. Bez znaczenia jest to, czy ma fundamenty – wynika z wyroku NSA.

Spór toczył się o to, czy silos do przechowywania 50 tys. ton cukru jest budynkiem (jak chciała cukrownia), czy budowlą (jak widział to fiskus). Różnica sprowadzała się do wysokości podatku od nieruchomości. Przy budowlach danina wynosi 2 proc. wartości, przy budynkach podatek jest liczony od powierzchni. Dla cukrowni oznaczało to różnicę rzędu 225 tys. zł.

Cukrownia uważała, że silos jest budynkiem, bo jest obiektem trwale związanym z gruntem, wydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, ma fundamenty i dach. Wskazywała też na jego funkcje magazynowe – charakterystyczne dla budynków.

Wprawdzie zgodnie z prawem budowlanym zbiorniki takie jak silosy są budowlami, ale cukrownia była zdania, że sama nazwa niczego jeszcze nie przesądza, bo silos silosowi nierówny. Powołała się przy tym na opinie znaczących profesorów prawa oraz opinię techniczną.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane