statystyki

Należyta staranność w VAT: MF pracuje nad busolą dla uczciwych podatników

autor: Marek Chądzyński13.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:32
VAT

Ministerstwo ma też w planach rozszerzenie funkcjonalności rejestru podatników VAT.źródło: ShutterStock

W ciągu miesiąca ma zostać opracowany projekt zasad należytej staranności w VAT. Dziś w Ministerstwie Finansów zostanie powołany zespół roboczy, który się tym zajmie.

Zasady mają być czymś w rodzaju kodeksu dobrych praktyk, których dopełnienie przez podatnika zapewni mu spokój w kontaktach ze skarbówką. Chodzi m.in. o zapewnienie bezpieczeństwa firmom, które nieświadomie wzięły udział w nadużyciu podatkowym, np. przez niezamierzone uczestnictwo w karuzeli VAT. Konsekwencje mogą być bolesne, bo takim podmiotom służby podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia VAT. A to ma wpływ na ich płynność finansową. Fiskus może zakwestionować prawo do odliczania VAT naliczonego przy zakupie towaru bądź usługi, jeśli uzna, że podatnik np. mógł podejrzewać, że jego kontrahent to firma słup, która podatku nigdy nie odprowadzi, a mimo to wszedł z nim w biznes. Jeśli jednak podatnik wykaże, że zachował się jak należy (dopełnił należytej staranności) i sam padł ofiarą oszustwa, wówczas fiskus potraktuje go łagodnie. Co konkretnie miałyby zrobić, to właśnie określi dokument Ministerstwa Finansów, którym zajmie się specjalny zespół powołany dziś w resorcie.

W jego skład wejdą przedstawiciele ministerstwa i firm oraz organizacji, które wzięły udział w prowadzonych przez kilka ostatnich tygodni konsultacjach. W ich trakcie swoje uwagi zgłosiło 69 różnych podmiotów.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane