statystyki

VAT: Usługę licencji można rozliczyć jednorazowo

07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 07:55
Sprawa dotyczyła spółki udzielającej licencji na korzystanie z oprogramowania wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych.

Sprawa dotyczyła spółki udzielającej licencji na korzystanie z oprogramowania wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych.źródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy w VAT od licencji na oprogramowanie komputerowe, za którą jest pobierana jednorazowa opłata, powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli wdrożenia aplikacji u klienta – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki udzielającej licencji na korzystanie z oprogramowania wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych. Klienci kupują dostęp do aplikacji, a w praktyce licencję do korzystania z niej przez określoną liczbę użytkowników.

Wdrożenie i udostępnienie aplikacji trwa średnio 2–3 tygodnie, a klient korzysta z licencji przez czas określony (zwykle 12 miesięcy) lub nieokreślony.

Spółka wystawia fakturę sprzedaży w dniu zakończenia prac konfiguracyjnych i przygotowania aplikacji do korzystania przez klienta (lub w ciągu kilku kolejnych dni).

Wykazana na fakturze data wykonania usługi jest datą zakończenia prac konfiguracyjnych.

Spółka podkreśliła, że zapłata za licencje następuje po wdrożeniu i udostępnieniu aplikacji. Terminy płatności zależą od umowy z klientem i wynoszą od 3 do nawet 90 dni, licząc od dnia wystawienia faktury.

Spółka uważała zatem, że usługa zostaje wykonana w momencie zakończenia prac konfiguracyjnych i udostępnienia aplikacji klientowi, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane