statystyki

VAT: Usługę licencji można rozliczyć jednorazowo

07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 07:55
Sprawa dotyczyła spółki udzielającej licencji na korzystanie z oprogramowania wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych.

Sprawa dotyczyła spółki udzielającej licencji na korzystanie z oprogramowania wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych.źródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy w VAT od licencji na oprogramowanie komputerowe, za którą jest pobierana jednorazowa opłata, powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli wdrożenia aplikacji u klienta – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki udzielającej licencji na korzystanie z oprogramowania wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych. Klienci kupują dostęp do aplikacji, a w praktyce licencję do korzystania z niej przez określoną liczbę użytkowników.

Wdrożenie i udostępnienie aplikacji trwa średnio 2–3 tygodnie, a klient korzysta z licencji przez czas określony (zwykle 12 miesięcy) lub nieokreślony.

Spółka wystawia fakturę sprzedaży w dniu zakończenia prac konfiguracyjnych i przygotowania aplikacji do korzystania przez klienta (lub w ciągu kilku kolejnych dni).

Wykazana na fakturze data wykonania usługi jest datą zakończenia prac konfiguracyjnych.

Spółka podkreśliła, że zapłata za licencje następuje po wdrożeniu i udostępnieniu aplikacji. Terminy płatności zależą od umowy z klientem i wynoszą od 3 do nawet 90 dni, licząc od dnia wystawienia faktury.

Spółka uważała zatem, że usługa zostaje wykonana w momencie zakończenia prac konfiguracyjnych i udostępnienia aplikacji klientowi, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane