statystyki

RPO: Niekonstytucyjne uprawnienia KAS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.09.2017, 07:43; Aktualizacja: 14.09.2017, 11:27
paragraf prawo

Rzecznik kwestionuje również przepisy ustawy o KAS, które pozwalają wykorzystywać materiały uzyskane w trakcie kontroli, pomimo że zawierają informacje stanowiące tajemnice związane z wykonywaniem zawodu lub funkcji.źródło: ShutterStock

Zbyt długi okres trwania kontroli operacyjnej, a także nadmiernie szeroki katalog przestępstw, w przypadku których dopuszczalne jest uzyskiwanie i przetwarzanie danych – to główne zarzuty, jakie we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego formułuje względem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1947 ze zm.) rzecznik praw obywatelskich.

Doktor Adam Bodnar zaskarżył do TK łącznie osiem przepisów regulujących zasady korzystania przez KAS z uprawnień umożliwiających inwigilowanie obywateli. Nie podoba mu się m.in. regulacja, że sądowi rozpatrującemu wniosek o zarządzenie kontroli przekazywane są wyłącznie te materiały, które uzasadniają potrzebę jej przeprowadzenia. To, jak zauważa RPO, powoduje, że sąd nie ma całego oglądu sytuacji. Musi bowiem wydać postanowienie wyłącznie na podstawie materiału selektywnie wybranego przez szefa KAS.

„Tak skonstruowane przepisy mogą naruszać konstytucyjne prawo do sądu w zakresie prawa do odpowiedniego ukształtowania procedury sądowej” – ostrzega Bodnar.

We wniosku zwrócono również uwagę na to, że przepisy są tak sformułowane, aby osoba, która była inwigilowana przez KAS, nigdy się o tym nie dowiedziała. Nie przewiduje się bowiem doręczenia jej – już po zakończeniu kontroli operacyjnej i ustaniu zagrożeń dla prowadzonego postępowania – postanowienia sądu w przedmiocie zarządzenia kontroli. Automatycznie więc osoba inwigilowana jest pozbawiona prawa do wniesienia zażalenia na takie postanowienie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane