statystyki

Drugi lekarz w domu wyklucza prawo do karty podatkowej

autor: Mariusz Szulc07.09.2017, 16:00
lekarz, badanie, medycyna

Pytanie zadał stomatolog prowadzący prywatną praktykę, którego żona również jest lekarzem, z tym że o innej specjalizacji (internista).źródło: ShutterStock

Profesjonalny stomatolog nie ma prawa do niskiego zryczałtowanego podatku, jeśli jego żona też jest lekarzem. Nie ma znaczenia jej specjalizacja – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadał stomatolog prowadzący prywatną praktykę, którego żona również jest lekarzem, z tym że o innej specjalizacji (internista).

Mężczyzna chciał od 2018 r. rozliczać się w formie karty podatkowej. Sądził, że spełnia wszystkie warunki z art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Wprawdzie przepis ten wymaga, aby małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie, ale lekarz uważał, że spełnia ten warunek, bo jego żona jest lekarzem innej specjalizacji. Zwrócił uwagę na załącznik nr 3 do ustawy, który określa kwotę podatku odrębnie dla lekarzy, a odrębnie dla lekarzy stomatologów.

Skoro zaś sam ustawodawca odróżnia oba te zawody, to trudno uznać, że internista prowadzi działalność w tym samym zakresie co stomatolog – argumentował lekarz.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane