statystyki

Drugi lekarz w domu wyklucza prawo do karty podatkowej

autor: Mariusz Szulc07.09.2017, 16:00
lekarz, badanie, medycyna

Pytanie zadał stomatolog prowadzący prywatną praktykę, którego żona również jest lekarzem, z tym że o innej specjalizacji (internista).źródło: ShutterStock

Profesjonalny stomatolog nie ma prawa do niskiego zryczałtowanego podatku, jeśli jego żona też jest lekarzem. Nie ma znaczenia jej specjalizacja – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadał stomatolog prowadzący prywatną praktykę, którego żona również jest lekarzem, z tym że o innej specjalizacji (internista).

Mężczyzna chciał od 2018 r. rozliczać się w formie karty podatkowej. Sądził, że spełnia wszystkie warunki z art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Wprawdzie przepis ten wymaga, aby małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie, ale lekarz uważał, że spełnia ten warunek, bo jego żona jest lekarzem innej specjalizacji. Zwrócił uwagę na załącznik nr 3 do ustawy, który określa kwotę podatku odrębnie dla lekarzy, a odrębnie dla lekarzy stomatologów.

Skoro zaś sam ustawodawca odróżnia oba te zawody, to trudno uznać, że internista prowadzi działalność w tym samym zakresie co stomatolog – argumentował lekarz.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane